AV MEDIA partnerem Bohemia Jazz Festu 2015

Léto v Česku opět rozezněl Bohemia Jazz Fest, jeden z největších jazzových festivalů v Evropě s volným vstupem.

9. července proběhlo v Plzni zahájení jednoho z největších letních jazzových hudebních festivalů v Evropě s volným vstupem, Bohemia Jazz Festu. Festival, který vznikl před 10 lety, založil uznávaný jazzový kytarista Rudy Linka se záměrem propagovat a představit nejlepší světový jazz v České republice.

Letošní ročník byl opět skvělou kombinací kvalitní hudby ve spojení s historickými centry českých měst. Kromě Plzně zavítali hudebníci v rámci festivalu také do Domažlic, Tábora, Prahy, Liberce, Brna, Písku a Prachatic, a to během 10 dní. Návštěvníci si mohli na náměstích těchto měst poslechnout celkem 16 jazzových seskupení.

Technika jako zásadní prvek hudební akce

Jednou ze základních složek při plánování obdobného eventu je otázka technického zajištění a v případě desetidenní šňůry akcí také logistiky. AV MEDIA se stala již potřetí partnerem a hlavním technologickým dodavatelem open air akce.a kompletně zabezpečila ozvučení, osvětlení, LED stěny, zastřešené pódium vč. dopravy, logistiky, obsluhy a instalace.

Klíčovou roli při plánování podobného eventu hraje flexibilita nejen lidí, ale i požadované techniky. Hudební outdoorové festivaly se vyznačují velmi specifickými požadavky umělců, na které je potřeba reagovat na místě okamžitě, a je nutné s tím počítat dopředu. I tentokrát se nám podařilo vyhnout se neřešitelným problémům. Konkrétní plánování techniky a její logistiky jsme zahájili již zhruba 3 měsíce před konáním události. Je zapotřebí sledovat spoustu věcí včetně počasí kvůli dešti a povětrnostním podmínkám a tomu přizpůsobit plánované vybavení. I tak jsme však zvyklí počítat s možnými změnami. Tentokrát jsme kupříkladu museli týden před vystoupením měnit naplánovanou techniku a její rozmístění, protože jedna z kapel zásadně upravila svůj technický rider (technické požadavky).

Neviditelnost personálu v zákulisí hraje klíčovou roli

Při plánování každého koncertu bylo potřeba počítat s hlavním zvukařem, monitorovým zvukařem pro odposlechy, dvěma mikrofonisty, kteří se starají o přestavby kapel na základě jejich specifických požadavků, čtyřmi tzv. „stagehands“, kteří staví podium, s jedním stage managerem a jeho pomocníkem a s obsluhou LED stěny. Synchronizace lidí zajišťující techniku musí být na špičkové úrovni. Náročnost na organizaci, která je v případě tohoto mnohodenního eventu vysoká, nesmí být na výsledném provedení viditelná.

Time management v plné polní

Podle časového plánu Bohemia Jazz Festu musely být veškeré přípravy techniky dokončeny vždy v 15:00, aby mohly proběhnout zvukové zkoušky jednotlivých kapel. Kompletní balení techniky začínalo po 22. hodině, kdy koncerty zpravidla končily. Téměř 20 tun techniky muselo být po skončení posledních interpretů co nejrychleji deinstalováno, naloženo v kamionu a připraveno k přejezdu do následujícího města. Po příjezdu šla polovina z obsluhujících techniků spát, zatímco druhá půlka začala stavět zastřešené podium. Během dopoledne se vyměnila s těmi, jež si dopřáli spánek, a nastal okamžik finální instalace ozvučení, osvětlení a stavby LED stěny.

Cestování po českých městech jsme považovali za další výzvu jinak již tak náročného pracovního roku, ujeli jsme po českých městech více než 1700 kilometrů, Jsme rádi, že jsme podpořili kvalitní hudbu na špičkové úrovni a zprostředkovali návštěvníkům dokonalý zážitek s hudební show.

Chcete podobnou akci?

Podobné reference