< Zpět

Slavíme 30. narozeniny

Jakub Hegar | 9. 6. 2022

Ohlédnutí za počátky a důležitými milníky AV MEDIA

Kdo stál za vznikem AV MEDIA, jak vznikl název firmy a kdy jsme expandovali na zahraniční trhy?

30 let je spousta času. Československo se za tu dobu rozdělilo na dva samostatné státy, vstoupili jsme do Evropské unie a technologie pokročily neuvěřitelně kupředu. Jedno ale zůstalo stejné: na trhu prezentací a audiovizuální techniky i po 30 letech úspěšně působí naše společnost AV MEDIA.
AV MEDIA dnes patří mezi českou a evropskou špičku v oboru. Ale jak to tak bývá, cesta mezi „audiovizuální“ velikány byla dlouhá a trnitá...

Osudový rok 1992

Bylo jaro 1992 a Petr Barcal, zakladatel AV MEDIA a tehdy čerstvý absolvent ČVUT, pracoval pro firmu zabývající se dovozem kancelářské techniky. Tenkrát za ním přišel jednatel a šéf (pan Kočí) s novinkou: značka SHARP začala do Evropy dovážet nové produkty: přístroje na promítání obrazu z počítače nebo videorekordéru.
A to byl osudový moment. Devadesátá léta velkému rozjezdu audiovizuální techniky nahrávala, a tak pan Barcal založil vlastní společnost a od svého bývalého zaměstnavatele, novou techniku nakupoval. Světe div se, ono to fungovalo!

Příběh AV MEDIA začíná

Společnost AV MEDIA oficiálně vznikla na podzim 1992 a v počátcích se soustředila na představování a prodej/pronájem nových přístrojů. Petr Barcal ale podnik nezakládal sám – do projektu se s ním pustil i kamarád a spolužák z vysoké školy Petr Hrubeš, velký technický nadšenec. Jako třetí do party přibyl David Lesch, člověk, který uměl skvěle anglicky a rozuměl účetnictví. Příběh mohl začít.
Trojice kamarádů dala firmě název AV MEDIA. Proč zrovna tento? Tehdy se ve velkém používaly Zlaté stránky a další telefonní seznamy. Protože písmeno „A“ bylo hned na začátku seznamů, mělo pojmenování AV MEDIA praktický význam. Navíc „AV“ je zkratka slova „audiovizuální“ a slovo „MEDIA“ se k podnikání tematicky hodilo.

Náročný, ale jistý start

Podnikání AV MEDIA se rozjíždělo převážně v pokoji pana Barcala na Jižním Městě v Praze, který u svých rodičů sdílel s bratrem. Sídlo ale firma měla na Smíchově, v domě Davida Lesche. Na „plný úvazek“ se tehdy podnikání věnoval pouze pan Barcal, jeho spolupracovníci přidávali ruku k dílu po večerech.
Nová technika byla na tehdejší poměry obrovsky drahá a s financováním jejího nákupu významně pomáhali rodiče zakladatele, kteří AV MEDIA půjčovali peníze. I díky nim je dnes firma tam, kde je.

A jaká byla první zakázka? Pravděpodobně prodej kabelu k projekčnímu rámečku SHARP za 3000 Kč. Ten si tenkrát koupilo ministerstvo zahraničí.

1993-1997: První zaměstnanci a rostoucí obrat  

Rozhodně jsme se nestali ze dne na den milionáři. Podnikání ale postupovalo kupředu, a tak jsme roku 1993 mohli přijmout prvního zaměstnance a vyplatit odměny klíčovým osobám. Už v roce 1996 firma AV MEDIA dosáhla obratu 55 milionů Kč, což tehdy byly obrovské peníze. O rok později jsme spojili síly s firmou DataVision Multimedia. 

1998: Interaktivní tabule pro školy 

Některé spolupráce zásadně ovlivní směřování firmy. A přesně takové bylo partnerství z roku 1998 se SMART Technologies, nedlouho po té, co uvedly na trh vůbec první interaktivní tabuli na světě. Díky tomu jsme mohli českým školám i firmám představit SMART Board - tehdy horkou technologickou novinku, dnes v podstatě standard vybavení učebny a synonymum moderní výuky. 

Mimochodem právě chytré tabule byly jedním z prvních kroků do světa dotykových displejů, které dnes používáme úplně všude.

U kanadských SMART Technologies jako klíčového dodavatele to ve školách začalo a portfolio partnerů se postupně rozrůstalo. Efektivitu výuky cizích jazyků podporujeme již roky laboratořemi (rovněž kanadské) společnosti Robotel a pro nové oblasti robotiky a virtuální reality jsme vsadili na partnerství s VEX Robotics a ClassVR. A k technologickým partnerům přibyli dodavatelé obsahu a softwaru, jako jsou Nakladatelství Fraus či dokonce velikán Microsoft a mnozí další. Společně dnes tvoříme silný partnerský ekosystém, který ve školách usiluje o co nejefektivnější zavádění technologií do výuky.

Jak došlo k tomu, že od prvních průkopníků a inovátorů se právě SMART Board rozšířil plošně do našich škol? 

 

Potřebujete poradit?
Odebírat novinky Kontaktujte nás

Kontaktovat praha@avmedia.cz