< Zpět

Slavíme 30. narozeniny

Jakub Hegar | 9. 6. 2022

Ohlédnutí za počátky a důležitými milníky AV MEDIA

Kdo stál za vznikem AV MEDIA, jak vznikl název firmy a kdy jsme expandovali na zahraniční trhy?

30 let je spousta času. Československo se za tu dobu rozdělilo na dva samostatné státy, vstoupili jsme do Evropské unie a technologie pokročily neuvěřitelně kupředu. Jedno ale zůstalo stejné: na trhu prezentací a audiovizuální techniky i po 30 letech úspěšně působí naše společnost AV MEDIA.
AV MEDIA dnes patří mezi českou a evropskou špičku v oboru. Ale jak to tak bývá, cesta mezi „audiovizuální“ velikány byla dlouhá a trnitá...

Osudový rok 1992

Bylo jaro 1992 a Petr Barcal, zakladatel AV MEDIA a tehdy čerstvý absolvent ČVUT, pracoval pro firmu zabývající se dovozem kancelářské techniky. Tenkrát za ním přišel jednatel a šéf (pan Kočí) s novinkou: značka SHARP začala do Evropy dovážet nové produkty: přístroje na promítání obrazu z počítače nebo videorekordéru.
A to byl osudový moment. Devadesátá léta velkému rozjezdu audiovizuální techniky nahrávala, a tak pan Barcal založil vlastní společnost a od svého bývalého zaměstnavatele, novou techniku nakupoval. Světe div se, ono to fungovalo!

Příběh AV MEDIA začíná

Společnost AV MEDIA oficiálně vznikla na podzim 1992 a v počátcích se soustředila na představování a prodej/pronájem nových přístrojů. Petr Barcal ale podnik nezakládal sám – do projektu se s ním pustil i kamarád a spolužák z vysoké školy Petr Hrubeš, velký technický nadšenec. Jako třetí do party přibyl David Lesch, člověk, který uměl skvěle anglicky a rozuměl účetnictví. Příběh mohl začít.
Trojice kamarádů dala firmě název AV MEDIA. Proč zrovna tento? Tehdy se ve velkém používaly Zlaté stránky a další telefonní seznamy. Protože písmeno „A“ bylo hned na začátku seznamů, mělo pojmenování AV MEDIA praktický význam. Navíc „AV“ je zkratka slova „audiovizuální“ a slovo „MEDIA“ se k podnikání tematicky hodilo.

Náročný, ale jistý start

Podnikání AV MEDIA se rozjíždělo převážně v pokoji pana Barcala na Jižním Městě v Praze, který u svých rodičů sdílel s bratrem. Sídlo ale firma měla na Smíchově, v domě Davida Lesche. Na „plný úvazek“ se tehdy podnikání věnoval pouze pan Barcal, jeho spolupracovníci přidávali ruku k dílu po večerech.
Nová technika byla na tehdejší poměry obrovsky drahá a s financováním jejího nákupu významně pomáhali rodiče zakladatele, kteří AV MEDIA půjčovali peníze. I díky nim je dnes firma tam, kde je.

A jaká byla první zakázka? Pravděpodobně prodej kabelu k projekčnímu rámečku SHARP za 3000 Kč. Ten si tenkrát koupilo ministerstvo zahraničí.

Potřebujete poradit?
Odebírat novinky Kontaktujte nás

Kontaktovat praha@avmedia.cz