< Back

Energie a prostředí z pohledu uživatelů chytrého domu

Helena Slavikova | 7. 10. 2014

Energie a prostředí z pohledu uživatelů chytrého domu

Kdo by nechtěl bydlet a ušetřit za energie bez omezení uživatelského Komfortu?

V mnoha případech se zapomíná na úkony, které mají za následek vysoké účty za energie. Takové zapomenuté otevřené okno dokáže v zimě pěkně vyvětrat cenné teplo. S detekcí otevřeného okna a automatickou regulací vytápění již nikdy nezapomenete. Taktéž v létě, kdy máte klimatizaci na plný výkon kvůli jižnímu slunci, stačí stáhnout v oknech žaluzie a rázem je potřeba menší výkon. Automatické měření teploty a meteostanice se o to postarají.

Efektivní hospodaření s energiemi

  • Regulace topení, chlazení, větrání
  • Měření spotřeby energií
  • Meteostanice
  • Úsporné režimy v době nepřítomnosti

A co na úspory energie říkají jednotliví členové domácnosti?  

PÁN DOMU
  • Nepotřebuji hromadu návodů, abych si v zimě zatopil a v létě ochladil  místnost. Zvolím jen požadovanou teplotu na pokojovém displeji. Přitom v našem domě využíváme obnovitelných zdrojů energie, které vyžadují složité měřící a regulační systémy. Je pro mě důležité, abychom se cítili v kterémkoliv ročním období komfortně.
  • Zbytečné větrání v zimě způsobuje velké úniky tepla a tím zvyšuje náklady na vytápění. Okna mají čidla detekující otevření. Po určité době se automaticky vypne radiátor a výstražný signál nás upozorní, kde je otevřené okno. Čidla jsou spojena se zabezpečovacím systémem a tak před odchodem z domu víme, kam máme jít zavřít okno.
PANÍ DOMU
  • Dbám na životní prostředí. Není mi tedy lhostejné, jak nakládám s elektřinou nebo vodou. Naše domácí spotřebiče jsou propojeny s rozvodnou sítí, a proto se pračka sama zapíná vždy, když je výhodný tarif. Nejsme-li déle doma, lednička se sama přepne do vysoce úsporného režimu. Máme stejně kvalitně uchované potraviny, ale šetříme elektřinu.
  • Když se vypravujeme s dětmi ven, spoléhám se na domácí meteostanici. Okamžitě vidím jak je nyní venku a jaká je předpověď na dnešní den. Neponechávám nic náhodě. Kdyby náhodou uhodily neočekávané mrazy, na displeji před dveřmi mě upozorní zpráva a varovný signál. Stihnu se tedy rychle převléknout.
DĚTI
  • Každé ráno, než se vypravíme do školy, odbýváme si ranní hygienu. Je příjemné, když je v koupelně teplá dlažba. Ranní vstávání je o to příjemnější. Nikdy jsme neviděli rodiče vstávat dříve, aby zapnuli topení. Táta říká, že dům sám ví, kdy jej zapnout. Nemusíme tak hledat vypínač. Vždy trefíme a nezraníme se.
You need advice?
Subscribe news Contact us

Contact praha@avmedia.cz