< Zpět

Trezor zaplnily poklady

Libuse Pitelkova | 21. 11. 2022

MLADÁ FRONTA DNES 19.11.2022

"Nevšední budova plná moderních technologií v Horní Lidči ukazuje zajímavosti chráněných oblastí. Zatím ve zkušebním provozu.
Je to docela jiný svět. Obrovskou halu vyplňují velké panely vytvářející členitá zákoutí, svítí tu obrazovky, ze stropů visí potištěné plachty. Na podlaze je namalovaná mapa s mnoha stanovišti, v koutě místnosti ze země vystupuje obří zeměkoule.
Vše je laděno do zelena. V prostoru jsou zobrazeny rostliny a zvířata, siluety některých se pohybují v prostoru. Do toho zní odevšad zvuky lesa, ptáků a dalších tvorů.
Nově otevřený Trezor přírody v Horní Lidči skutečně ukrývá to, co ve svém názvu slibuje.
„Snažíme se tu návštěvníkům navodit atmosféru, jako by skutečně byli venku v kopcích a lesích,“ rozhlíží se okolo starosta Horní Lidče Josef Tkadlec. „Zároveň je tu ohromné množství věcí k prozkoumávání a poznávání,“ ukazuje muž, který stojí za nápadem vytvořit v malé obci obří a drahé multimediální centrum.
V expozici, kterou letos slavnostně otevřeli, působí spokojeně. Přípravou stavby za 85 milionů strávil několik posledních let, musel se vypořádat s řadou nečekaných okolností, jako bylo například úmrtí architekta, úpravy konečné podoby či zdražování materiálů a energií.
„Nyní jsme to dotáhli do zkušebního provozu,“ vydechl si Tkadlec. „Otevřeno je zatím nepravidelně, ale už tu provádíme školy i další zájemce, budovu využívají různé instituce pro setkání či semináře.“

...
Celý článek ve formátu PDF
HOLUBEC, Ondřej. MF DNES. 19.11.2022. [online]. [Cit. 21.11.2022]. 
Potřebujete poradit?
Odebírat novinky Kontaktujte nás

Kontaktovat praha@avmedia.cz