< Zpět

Ekotechnické centrum Alternátor

Společnost AV MEDIA realizovala projekt třebíčského ekotechnického centra Alternátor.

679
348
535
004
182
454
 logo

Ekotechnické centrum v Borovině vznikl jako projekt inspirovaný moderními interaktivními science centry, která se snaží zábavnou formou vzdělávat návštěvníky v oborech fyziky, technologií a v našem případě také ekologie.

Rok realizace: 2015
Kategorie: Kultura

Cílem nově otevřeného Ekotechnického centra Alternátor je přiblížit návštěvníkům všech věkových kategorií možnosti využívání jednotlivých zdrojů energie. Expozice mapuje cestu člověka za získáváním tepla a elektřiny od dávné historie až po nejmodernější technologie. Nová interaktivní expozice vznikla v prostorách bývalé kotelny. Součástí realizace je i instalace unikátního projektu Science on a Sphere, neboli Věda na kouli, která je druhou realizací v České republice a sedmou v Evropě.

Science on a Sphere

Atraktivní expozice „Science on a Sphere“ je zajímavá nejen po vizuální, ale především po informační stránce. Obraz vycházející z výsledků měření NOAA je promítán na kulovou projekční plochu o průměru téměř dva metry. Kouli lze obcházet, a přirozeně tak sledovat situace v různých částech planety. Na ploše glóbusu lze mimo jiné prezentovat atmosféru země, oceány nebo simulace různých událostí, ale také povrch Měsíce, Marsu a ostatních planet. Mimo planetárních a kosmických jevů je ovšem na kouli možno sledovat i celou řadu naučných programů plně lokalizovaných do českého jazyka, případně živé prezentace nebo přednášky předních vědců a odborníků v daných oblastech. Instalaci mohou návštěvníci sami ovládat prostřednictvím interaktivního grafického panelu a iPadu.

AV MEDIA se postarala o kompletní technické zajištění expozice. Základem řešení je pracovní stanice se čtyřmi výstupy a jedním kontrolním výstupem, která zahrnuje výkonnou grafickou kartu a dostatečné úložiště. Obsah je na plochu promítán pomocí čtyř LED projektorů, jejichž obrazy byly nakalibrovány tak, aby výsledný vjem vnímaných obrazů byl co nejlepší. Veškeré další technologie v budově jsou dále napojeny na centrální řídicí systém, který je plně pod kontrolou vzdálené správy s cílem maximálního zjednodušení práce obsluhy a maximálního komfortu návštěvníků.

Kromě expozice „Věda na kouli“ mohou návštěvníci navštívit i další nové interaktivní expozice. „Energie a náš svět“ návštěvníkům předvede energo dům a srozumitelně vysvětlí otázky obnovitelných neobnovitelných zdrojů energie a jejich spotřeby. V rámci výstavy „Boty a ponožky“ mohou návštěvníci navštívit kompletní obuvnickou dílnu s možností vyrobit si vlastní obuv a „Plnou parou vpřed!“ přibližuje fungování a využití parního stroje.

V rámci expozice byl připraven speciální obsah, který popisuje nejen jednotlivé exponáty, ale i zajímavá fakta pro danou část expozice. Návštěvníci se tak požadované informace dozví nejen prostřednictvím textů, fotografií, videí nebo filmů, ale své znalosti si mohou vyzkoušet i formou her. 

Při vstupu do expozice návštěvníky uvítá úvodní film o historii areálu, nápadem na jeho realizaci a vytvoření projektu Alternátor. V Domě spotřeby pak mohou návštěvníci shlédnout reportážní film o spotřebě energií. Film ukazuje, jaká zařízení máme k dispozici pro výrobu tepla, či spotřebu bytu nebo rodinného domu a porovnává pořizovací a provozní náklady v závislosti na zdroji energie. 

V rámci celé expozice jsou instalovány interaktivní grafické panely, na kterých se návštěvníci například dozví informace o strojích vystavených v expozici, může si prohlédnout jejich fotografie, dozví se zajímavé informace o parní turbíně, nebo to, jakým způsobem dokážeme využívat sluneční energii.

Navíc si prostřednictvím interaktivních grafických panelů může prověřit své znalosti. Sestavit svůj vlastní parní stroj nebo si vyzkoušet práci v přečerpávací elektrárně. 

Interaktivní mapa Třebíče pak návštěvníkům přibližujesystém dodávání energie do jednotlivých částí města.

Video z Ekotechnického centra v Třebíči (zdroj Youtube)

Potřebujete poradit?
Odebírat novinky Kontaktujte nás

Kontaktovat praha@avmedia.cz