< Zpět

Moderní řízení mimořádných událostí

Integrované bezpečnostní centrum v Moravskoslezském kraji spojuje tísňovou komunikaci mezi policií, hasiči, záchranáři a občany.

IMG_1488
IMG_1501
IMG_1510
IMG_1586_1
IMG_1413
IMG_1635
IMG_1642
IMG_1213
IMG_1235
IMG_1641_1

IBC Moravskoslezského kraje

Rok realizace: 2014
Kategorie: Veřejná správa

V Moravskoslezském kraji se zrodil unikátní projekt operačního a krizového řízení bezpečnostních a záchranných složek v podobě Integrovaného bezpečnostního centra. Jedná se o komplexní řešení, které nemá v Evropském měřítku obdoby. Projekt se tak může stát modelem a inspirací nejen pro podobná střediska napříč celou Českou republikou, ale také v EU. Cílem IBC je regionálně zajistit fungování všech základních složek integrovaného záchranného systému.


Integrované bezpečnostní centrum se stalo operačním střediskem pro všechny základní složky integrovaného záchranného systému, tedy Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, Policie ČR a Zdravotnické záchranné služby. Do střediska byla svedena všechna tísňová čísla (150, 155, 156, 158 včetně evropského tísňového čísla 112). Z jednoho místa jsou vysílány pokyny k výjezdu záchranných a zásahových jednotek do všech stanic a sídel hasičů, záchranky a policie kraje. Dodavatelem a integrátorem komunikační techniky se stala společnost AV MEDIA.


„Videokonferenci jsme již v minulosti aktivně využili při krizových situacích např. při povodních v letech 2006 a 2008, nešťastné srážce tramvají mezi zastávkami Poruba a Vřesina před dvěma lety, vlakovém neštěstí ve Studénce nebo při koordinaci společných zásahů českých a polských záchranných složek na území České republiky a Polska,” popisuje některé náročné zásahy ředitel odboru operačního řízení Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Berglowiec. 

Potřebujete poradit?
Odebírat novinky Kontaktujte nás

Kontaktovat praha@avmedia.cz