Každé léto bývá plné zajímavých akcí, které se konají pod širým nebem. Také letos jsme se jako OneAVteam hned na několika podíleli.

Proto jsme se rozhodli zamyslet nad specifiky outdoorových eventů a ukázat i pár aktuálních letních příkladů. A jako takovou třešničku na dortu jsme v AV MEDIA EVENTS, Yventechu i RENTAL PRO zavzpomínali, co se nám při jejich přípravě nesmazatelně vrylo do paměti.

Letní, zpravidla pěkné počasí k pořádání outdoorových eventů přímo vybízí. Ať už se jedná o hudební festivaly, závody motorek či letní kino. Akce pořádané venku v přírodě či ve městě mají rozhodně svou poetiku, ale také specifika, která není radno přehlížet. Podívejme se blíže, na co je potřeba dávat pozor.

PŘÍPRAVA

Na veškeré venkovní eventy je zapotřebí kvalitní projektová příprava, jako je obhlídka místa konání, kontrola připojení elektrické energie, možnosti parkování a v neposlední řadě dojezd na místo samotné. Toto je klíčové zejména u zimních akcí, jako je Jizerská 50, biatlon v Novém Městě na Moravě, Světový pohár ve Špindlerově Mlýně či při přípravě zimních olympijských parků.

POČASÍ

Sledování předpovědi počasí je velmi klíčovou činností. Je nutno pozorovat například silné poryvy větru při využití velkých obrazovek a aktivně reagovat na nastalou situaci. Například obrazovka zavěšená nad hlavní stage na hudebním festivalu Colours of Ostrava dosahuje úctyhodného rozměru 6 × 10 m. Při bouřkách vždy vyklízíme celou stage. To znamená, že veškerý technický personál musí ze stage pryč. Toto hlídá projektový manager. Také počasí pod 5 °C komplikuje hladký chod projektorů – ty se totiž vypínají, když nasají takto chladný vzduch.

BEZPEČNOST

Na prvním místě při outdoorových akcích řešíme samozřejmě bezpečnost. Předimenzování zavěšení LED obrazovek a stacking při velkých projekčních plochách je nutností z důvodu nepředvídaných povětrnostních vlivů. Pozor je nutno dávat na kondenzaci vody, kvůli které může být veškerá technika vlhká. O použití elektrozařízení s příslušnou ochranou proti vodě ani nemluvě. Obyčejné prodlužky v kaluži vody si říkají o pěkný průšvih.

EKOLOGIE

Také u venkovních akcí bychom měli zvažovat ekologičtější varianty. David Kramer ze společnosti Yventech tento trend potvrzuje: „V brzké době plánujeme s našimi klienty, jako je například Run Czech, využití velkokapacitních mobilních baterií, čímž se snažíme podpořit ohleduplný přístup k životnímu prostředí. Tyto baterie jsou výrazně ekologičtější ve srovnání s dosavadním používáním dieslových agregátů. Bonusem je také tišší provoz.“

STŘÍPKY VZPOMÍNEK Z OUTDOOROVÝCH EVENTŮ 


Monika Fenyková,
Yventech

Mám jeden silný zážitek z Parkuru Ptýrov. V roce 2017 nás tam zastihla bouřka, a to bohužel taková, že lítaly i stany a zázemí pro jezdce a koně. Bylo to opravdu nebezpečné a velmi náročné. Rušila se polovina závodů a my jsme kromě LED technologií pomáhali zachraňovat i zázemí celého parkur parku. 

Jinak teploty na Colours of Ostrava v letech 2016–2017 byly přes 35 stupňů, což v reálu znamená, že v FOH, ve kterém sedí naše video a light režie, je i 60 stupňů. Když k tomu přičteme, kolik topí ještě výkonná technika, je to mazec!


Filip Klein
AV MEDIA EVENTS 
 

Během prvního olympijského parku, který jsme pořádali v zimě 2014 na Letné, nám zapadlo auto i s naloženou LEDkou do závěje. Na Letné člověk podobný zážitek nečeká.

Auto nakonec vytáhla rolba. Vše dobře dopadlo. 

 height=

David Kramer
Yventech 
 

Ne vždy se podaří zavěšení LED obrazovky na konstrukce k tomuto určené, během Ostrava Beach Open v areálu Dolních Vítkovic jsme ji zavěsili na horkovodní trubku.

Pak mám také hodně vzpomínek na Jizerskou 50. Dotažení LED kontejneru na správné místo často vyžaduje nutnou odvahu a specickou mechanizaci, jako například bagry, rolby, Manitou (malý nakladač s pohonem 4×4). Při letošní Jizerské jsme LED kontejner včetně tracku na místo usazovali celé dopoledne, na dotažení 26tunové soupravy byl potřeba bagr o váze 15 tun. Noční změna počasí přinesla oteplení a následné zamrznutí veškerých technologií, přičemž vše mělo být v sedm hodin ráno funkční. Kvůli tomu jsme vstávali v 4:30, aby vše bylo připraveno pro bezproblémové zahájení závodu. 


Klára Šturmová
RENTAL PRO 
 

Jednou v létě v Břeclavi jsme stavěli festival v takovém vedru, že většina z 24 pomocníků zkolabovala vedrem, dostavovali jsme celou stage sami a čekali na urgent posílení bedňáků – tehdy naši technici stavěli jen stage a železo nějakých 40 hodin v kuse, aby se to stihlo.

Naopak stavby na mistrovství v biatlonu v Novém Městě probíhaly při teplotách −18°C, a tak nám pomocníci naopak zase přimrzali k hliníku/trussu.


A KTERÉ AKCE POD ŠIRÝM NEBEM JSME BĚHEM TOHOTO LÉTA ZAJISTILI?

BOHEMIA JAZZ FEST

Skvělá jazzová vystoupení rozezněla 8.–15. července 2019 několik českých náměstí. Jeden z největších jazzových hudebních festivalů v Evropě – Bohemia Jazz Fest – tentokrát slavil výročí 30 let od sametové revoluce.

Foto: Stanislav Milata

Festival založil světově uznávaný jazzový kytarista Rudy Linka a jeho cíl byl od začátku jasný. Představit jazz širokému publiku v Česku, přilákat největší zahraniční špičky. A to vše zdarma pro všechny návštěvníky. Protože hudba přece sbližuje, neklade překážky a má na ni právo každý bez rozdílu. Z celé řady zajímavých interpretů vystoupili například rakouský kytarista Wolfgang Muthspiel, sólový americký kytarista Ralph Towner či pianista Stefano Bollani s projektem Napoli Trip. Z českých hudebníků se představilo také několik interpretů – mezi nimi i zpěvačka Lenka Dusilová. Cenu za celoživotní přínos přijela převzít kalifornská manželská dvojice Tuck & Patti, která současně završila pražský program a naprosto si získala publikum. Nejen hudbou, ale i vtipy a pozitivní atmosférou, kterou okolo sebe šířili.

Po dvou večerech v Praze se festival přesunul do dalších měst v České republice, konkrétně do Plzně, Tábora, Liberce a Domažlic. Brněnská část bohužel byla z organizačních důvodů zrušena. Část prostředků na konání festivalu se podařilo vybrat díky crowdfundingové kampani.

AV MEDIA EVENTS se postarala o veškeré osvětlení, ozvučení a stage. Také jsme zajistili LED zobrazovač o velikosti 5 × 3 metry. U světel jsme použili osvědčenou technologii od Robe a ozvučení D&B T-series. „Náročnost Bohemia Jazzfestu je ve skoro každodenním přesunu z jednoho města do druhého. Po skončení v 22:00 vše musíme zabalit, naložit a přesunout se do jiného města. Tam vše znovu instalujeme již od 6:00,“ uvedl obchodní konzultant AV MEDIA EVENTS Vilém Komárek, který akci technologicky koordinoval.COLOURS OF OSTRAVA

Netrpělivě očekávaný festival Colours of Ostrava letos rozezněl industriální areál v Ostravě-Vítkovicích třetí týden v červenci. OneAVteam byl vidět na všech pódiích a je nutné říct, že počtem instalací a projektů Barvám dominoval.

Foto: Zdenko Hanout (Colours of Ostrava)

RENTAL PRO letos, stejně jako v předešlých letech, technicky zajišťovala druhou největší stage Arcellor Mittal. Vystřídaly se na ní světové hvězdy jako Richie Hawtin Close levitující mezi genialitou a šílenstvím, držitel profesorského titulu za přínos světové kultuře, islandský multiinstrumentalista Ólafur Arnalds, skotský mladík Lewis Capaldi, který boří hitparády, nebo trojnásobný držitel Grammy Cory Henry s kapelou The Funk Apostles za zády a mnozí další. Vynikající zvuk obstaral systém NEXO ze série STM jak na hlavním PA, tak na outfillu a delay věžích, celkově to bylo letos něco přes 180 reproboxů. Hlavními pulty pro tento rok byly prémiová YAMAHA PM7 Rivage s RPiem622 a AVID Profile, ale na FOH se vystřídaly i jiné pulty, jako např. DiGiCo SD12. O komfort pro muzikanty na pódiu se postaraly monitory NEXO 45N12. Na celé scéně bylo použito přes 120 inteligentních světel, všechna od značky Robe. Celý světelný park byl ovládán pulty grandMA2 Light a High End Systems Full Boar 4, které se střídaly na základě požadavků přijíždějících osvětlovačů.

Jako hlavní videopartner Colours of Ostrava poskytoval Yventech vizuální obsah. Ukázal živé záběry na velkých LED obrazovkách, které byly umístěny v publiku, pro plný zážitek z koncertu, ať už stál divák kdekoli. To vše navíc na většině stagí včetně těch hlavních. Pro Cylinders Gong Stage pak poskytl streamování programu a projekce. Yventech také připravil kompletní vybavení pro program Meltingpotu: překlad, zvukový systém, osvětlení a projekci.

Celková plocha LED obrazovek dosáhla neuvěřitelných 500 m2 a akce se zúčastnilo na 45 techniků. Kromě tradičních LED stěn na stagích se uplatnila také naše LED brána při vstupu a LED vozík.MOTO GP – VELKÁ CENA ČESKÉ REPUBLIKY

Ve dnech 2. až 4. srpna 2019 se na Masarykově okruhu v Brně uskutečnil letošní v pořadí 10. závod série Moto GP – Velká cena České republiky.

Na 5403 metrech toho nejlepšího asfaltu skrytého v lesích za Brnem každý rok soupeří jezdci silničních motocyklů tříd MotoGP, Moto2 a Moto3. Nejinak tomu bylo i letos. A jak to dopadlo? V kubatuře MotoGP zvítězil lídr šampionátu Marc Marquéz. Z českých jezdců nakonec bodoval jen devátý Jakub Kornfeil.

Na akci nechyběl ani OneAVteam. Každoročně již po několik let AV MEDIA EVENTS realizuje dodávku televizorů do jednotlivých stanů v rámci okruhu Grand Prix. Stany jsou napojeny na vnitřní televizní okruh a je do nich přenášeno dění z průběhu závodů. Letos to bylo 6 stanů a celkově 35 TV. Yventech dodal LED kontejner s obrazovkou o velikosti 9 × 5 m, na které opět běžel přímý přenos ze závodu a přibližoval dění na trati divákům. RENTAL PRO se postarala o pódium v hlavním stanu včetně ozvučení a nasvícení a doplňkově také o konstrukce pro výzdobu a dekorace.LETNÍ KINO

Škoda Auto podporuje kulturní život v okolí svého závodu v Kvasinách, proto se rozhodla uspořádat v zámeckém parku v Rychnově nad Kněžnou letní kino.

Po 4 prázdninové víkendy se promítaly klasické i současné filmy, a to každý pátek a sobotu od 28. července do 19. srpna. Škoda využila svého zaměření a vytvořila také autokino na fotbalovém hřišti v Prorubkách u Liberku. Na programu bylo každý srpnový čtvrtek dílo slavného hollywoodského režiséra. Návštěvníci si mohli naladit speciální FM frekvenci, díky které si mohla každá posádka pustit zvuk k filmu ve vlastním voze libovolně hlasitě. V neděli 14. 7. navíc na Poláčkově náměstí a v zámecké zahradě proběhl festival dobrého jídla z různých koutů světa – ŠKODA FOODFEST.