Pavel Roder je osobou, která stojí za hlavní myšlenkou a samozřejmě také za realizací úspěšného festivalu Světlo ve Valašském Meziříčí. Tento festival byl oceněn Českou eventovou asociací jako nejlepší B2P event. Přečtěte si více o tom, jak těžké bylo první ročník zrealizovat a co nás čeká v tomto roce.

Festival Světlo vyhrál výroční cenu ČEA v kategorii B2P. Bylo to pro vás překvapení? Co pro vás výhra znamená?

 Bylo to pro nás veliké překvapení a jsme velmi rádi, že nás AV MEDIA do této soutěže přihlásila. Výhra pro nás znamená velký závazek, pro letošek bychom chtěli připravit ještě lepší program, tak abychom v září přinesli tento netradiční festival znovu a v ještě vyšší kvalitě.

 Proč podle vás vyhrál Festival Světlo Valmez a obstál tak v konkurenci velkých a známých eventů? Co vás odlišuje?

Jedná se o unikátní koncept v několika směrech. Zaprvé jde o kombinaci dvou různých formátů v jednom – festival světel, který se primárně děje ve velkých městech, je zkombinovaný s festivalem hudby, a to vše na malém historickém městě, takže lidé nemusí mezi jednotlivými instalacemi přecházet velké vzdálenosti a mohou se u toho bavit. Výsledek vytvořil naprosto nezapomenutelnou atmosféru, kterou ocenili jak sponzoři, tak i návštěvníci a na Valašsku jsme vytvořili rekord v návštěvnosti. Tento region se vyznačuje srdečností svých obyvatel, a myslím že i proto tento nový typ eventu porotce i veřejnost zaujal. 

Jaké byli největší výzvy při přípravě nultého ročníku akce?

 Museli jsme přesvědčit všechny zainteresované strany ke spolupráci na naprosto neznámém konceptu. Sponzoři z regionu mnohdy nevěděli, co je to videomapping a proč by se takovéto akce měli zúčastnit. Obrovský dík patří hlavním spoluorganizátorům a celému realizačnímu teamu, jelikož to bylo celkem „z hecu“ a velmi narychlo. Dokázali jsme za několik týdnů přichystat akci, která se leckde odehrává s lepší finanční podporou a v mnohem větším realizačním teamu. Výsledek stál za to a my se budeme snažit o udržitelnost celého konceptu i ve střednědobém horizontu 5-10 let, jelikož po 3-4 letech většina festivalů světel stagnuje.

 Jaké AV technologie považujete pro vaší akci za klíčové?

 Technologicky jsou to hlavně silné outdoor projektory různých typů. Media servery od cooluxu, které zvládají přehrát i ty nejrozličnější videa a dále pak silná outdorová světla, LED obleky, LED stěny a silné lasery.

 Připravujete další ročník? Na co se můžeme těšit? Kam se chcete posouvat?

 Ano, rádi bychom se v tak pozitivním světle ukázali i letos 7.září ve Valašském Meziříčí. Víme, že udržet kvalitu a zájem návštěvníků i v dalších obdobích bude těžší. Proto bychom letos přinesli zážitky nejenom zrakové a sluchové, ale chceme nabídnout i netradiční gastronomii a vůně. Co se instalací týče, zapojili jsme do tvorby audiovizuální podoby několika domů i děti ze škol i z Polska a Slovenska.  Zlatým hřebem bychom rádi připravili videmapping na vodní stěnu na řece Bečvě a 3 hudební stage. Pokud byste do toho chtěli jít s námi, budeme rádi za jakýkoliv podnět a připomínku od kteréhokoliv z návštěvníků.