Většina z nás si na poradu či skupinový brainstorming přináší osobní zařízení v podobě chytrého telefonu nebo tabletu. Mobilní telefon se stal našim nejbližším přítelem a nepřetržitým komunikačním nástrojem 24 hodin/7 dní v týdnu. Lze v průběhu porady tato mobilní zařízení aktivně zapojit? Zde jsou praktické zkušenosti.

Když jsem chtěl poprvé ukázat interaktivní displej SMART kapp iQ v plné parádě potřeboval jsem si na svůj iPhone 6 plus zdarma nainstalovat software SMART kapp Basic. Aplikaci si mohou uživatelé stáhnout z App Store a Google Play. Díky tomuto software jsem se mohl okamžitě spojit s interaktivním displejem přes bluetooth a QR code, který je umístěný v dolní části monitoru.

 

Na interaktivním displeji SMART kapp iQ lze zapisovat, čmárat dvěma popisovači (černá a červená barva) současně.

Zákazníci byli překvapeni, co dělám a jakým způsobem navazuji spojení mezi mobilním telefonem a interaktivním displejem. To nejzajímavější však mělo teprve přijít. Požádal jsem jednoho ze zákazníků (říkejme mu např. Pavel), zdali má u sebe také mobilní telefon. Pavel se domníval, že si bude muset stáhnout aplikaci, ale já jsem potřeboval nadiktovat jen jeho emailovou adresu. Po chvíli jsem Pavlovi odeslal na jeho firemní email internetový URL odkaz s připojením na displej SMART kapp iQ.

 

Otevření aplikace SMART kapp a snímání QR code. 

Konečně nastalo opravdové udivení všech přítomných. Začal jsem totiž psát na SMART kapp iQ displej černým perem první slova a jednoduché čmáranice, které se okamžitě objevili na mém i Pavlově mobilním telefonu v reálném čase. Podal jsem dalšímu zákazníkovi červené pero a vyzval jej, aby začal i on něco psát nebo čmárat na displeji. Díky funkci SMART Pen iQ jsme mohli oba současně a nezávisle psát na různých místech barevnými digitálními pery (černý a červený). Samozřejmě všechny nové vizuální interakce se automaticky objevili na obou mobilních telefonech.

Publikum překvapivě pozorovalo naší vzájemnou spolupráci, až do chvíle, kdy se jeden ze zákazníku ozval: "To je skvělé, ale co dělá SMART kapp iQ navíc oproti digitálnímu flipchartu SMART kapp? Zatím jste neukázal nic nového!"

To byla výzva na kterou jsem čekal. Požádal jsem Pavla, aby něco napsal nebo načmáral přímo ze svého mobilního telefonu. Během okamžiku se jeho poznámky objevili na SMART kapp iQ displeji. Od této chvíle si všichni zákazníci uvědomili, že SMART kapp iQ mohou využít pro obousměrnou aktivní spolupráci. Nejen zanášet nové poznámky červeným a černým inkoustem, ale i své nebo cizí poznámky mazat. Díky aplikaci SMART kapp Basic můžete připojit maximálně 5 osobních zařízení. Lze si předplatit i placenou verzi SMART kapp Premium (měsíc 2EUR/rok 20 EUR), která umožní najednou spojit až 250 spolupracovníků.

 

Ukázka prostředí na internetové URL adrese.

Pro připomenutí digitální flipchart SMART kapp umožňuje pouze připojeným účastníkům zobrazovat a ukládat obsah. Z mobilních zařízení nelze poznámkovat nebo mazat vytvořené vizuální podklady na digitálním flipchratu! Jestliže se chcete dozvědět více o digitálním flipchartu SMART kapp doporučuji si přečíst článek proč nahradit papírový flipchart za digitální.

 

Poznámka z mobilního zařízení a online zobrazení na displeji SMART kapp iQ.

První praktická ukázka SMART kapp iQ v České republice dopadla skvěle. Bylo zajímavé pozorovat lidi, jak jsou fascinováni stylem spojení osobních zařízení s interaktivním displejem, který lze umístit do jakékoliv jednací či zasedací místnosti. Po dalších individuálních ukázkách jsem měl možnost hovořit se zákazníky, kteří již využívají ke své práci SMART interaktivní displeje řady 8000, aby mi řekli, co si myslí o SMART kapp iQ. Jeden ze zákazníků shrnul reakci i všech ostatních takto. "Libí se mi, že se SMART kapp iQ nachází mezi digitálním flipchartem SMART kapp a interaktivním displejem řady 8000. Některé firmy nebo jejich oddělení totiž nepotřebují plnou funkčnost SMART displeje ve spojení se software SMART Meeting Pro. Prostě přijdou do zasedací místnosti a začnou zapisovat nebo čmárat na bílé ploše SMART kapp iQ." Rád bych doplnil, že interaktivní displeje řady 8000 jsou k dispozici ve velikosti uhlopříčky 55", 65" a 84".

 

Z digitálního flipchartu SMART kapp lze jen jednostraně sdílet poznámky na mobilní zařízení.

Tato odpověď potvrdila i mé očekávání. SMART Kapp iQ nabízí jednoduchý/rychlý zápis na bílou digitální tabuli. Současně lze připojit osobní zařízení všech účastníků, ať už jsou kdekoliv a vzájemně mezi sebou spolupracují. Pokud potřebujete mít přístup k office dokumentům či dokumentům dalších aplikací a současně v dokumentech vytvářet vizuální anotace, potom je nutné využít výhod interaktivních displejů řady 8000. Vše záleží na vašich potřebách a pracovních scénářích.

 

Interaktivní displej SMART řady 8000 – školení zaměstnanců.

Pokud si nejste jisti, jaký interaktivní nástroj nasadit v jednací či zasedací místnosti kontaktujte naše obchodní konzultanty a dohodněte si individuální schůzku. Možná se spolu setkáme a probereme vaše představy a očekávání, jakým způsobem zapojit kolegy do kreativního brainstormingu nebo smysluplné porady.

Forma spolupráce a komunikace se ve firemním prostředí dynamicky mění. Například do deseti let bude generace Y, u které je spokojenost se zaměstnáním zcela zásadní, tvořit 75% pracujících. Pro tuto generaci jsou hlavním zdrojem frustrace nevhodné a nekreativní pracovní prostředí, nerespektování a nepodporování individuality např. nemožnost zapojení osobních zařízení BYOD* k pracovním účelům, neflexibilní pracovní doba a zastaralé nástroje určené pro týmovou komunikaci a spolupráci.

 

Interaktivní displej SMART řady 8000 – komunikace se vzdáleným účastníkem přes Skype pro Firmy.

BRING YOUR OWN DEVICE je trend, který přináší nejen nepopiratelné benefity, ale i výzvy jako například zabezpečení firemních dat. Pokud je jednoduše řízen vhodnou firemní politikou a zapojením ověřených nástrojů, jedná se o koncept skvěle sloužící firmě i zaměstnancům. Nastavení BYOD a implementace konkrétních EMM (enterprise mobility management) nástrojů bez přípravy velmi pravděpodobně přinese malý, nebo dokonce negativní efekt.

* BYOD je nutnost, která vychází vstříc potřebám uživatelů/zaměstnanců. „IT je od toho, aby umožnilo firmě dále růst. Říkat, že to nejde, brání firmě soustředit se na výkon a životaschopnost v globalizovaném světě.“

Registrujte se na Inspirativní setkání – Inspired Collaboration, kde Vám prakticky předvedu interaktivní displej SMART kapp iQ.

Jiří Plátek, marketingový manažer, AV MEDIA, a.s.