Závěr školního roku již tradičně patří robotické soutěži VEX IQ Challenge. Tentokrát se v prostorách O2 Arény do bojů zapojilo 22 týmů z České republiky, ale také 6 zahraničních týmů z Německa, Slovinska a Polska. 

Ve středu 21. 6. 2023 se utkaly týmy žáků základních škol v soutěži VEX IQ Challenge Czech Open 2023, která pro letošní rok nesla podtitul Slapshot.  Úkolem týmů bylo navrhnout, postavit a naprogramovat robota ze stavebnice VEX IQ tak, aby dokázal vyprázdnit disky z několika zásobníků, umístit je do cílových bodovaných zón, a na konci zápasu se „chapadlem“ robota dotknout v kontaktní zóně a získat tím další body. 

Soutěž je rozdělena do dvou částí: Týmová spolupráce pro dva týmy, tj. dva roboti, spolu musí spolupracovat a získat společně co nejvíce bodů. Výzva robotických dovedností je určena pro jeden tým, který v prvním kole robota ovládá manuálně pomocí dálkového ovladače, ale ve druhém kole musí předvést také autonomně naprogramovaného robota.

 

Týmovou výzvu ovládly zahraniční týmy The Rockys z Německa a Team Wall-E ze Slovinska.

Výzvu robotických dovedností získali s velkou převahou také The Rockys. Z českých týmů si nejlépe vedli Boys in Black ze Základní školy Lidická v Hrádku nad Nisou. Bylo vidět, že zúročili zkušenosti nejen z předchozích ročníků, ale také ze zahraničních soutěží. Tento tým nás letos na jaře reprezentoval i na VEX World v americkém Dallasu. 

Cenu poroty za neotřelý design si odvezl tým Robokidi3 ze ZŠ Bezdrevská v Českých Budějovicích. Porota se rozhodla ocenit i příkladné sportovní chování polského týmu Resovia Cyber Stars, kteří ochotně a s úsměvem pomáhali a povzbuzovali ostatní týmy.  

Všem výhercům gratulujeme.

Obtížnost zadání a úroveň soutěžících i sofistikovanost robotů se každým rokem zvyšuje a ukazuje se, že se vyplácí věnovat se přípravě od začátku školního roku. Chceme-li uspět v mezinárodní konkurenci, musíme trénovat. 

 A teď už se můžeme těšit na výzvu pro příští rok, která se jmenuje Full Volume https://youtu.be/FkvCnCwdp-E