Jste jedním z uživatelů Skype, Skype pro Firmy, WebEx či Cisco Spark a podporujete flexibilní práci odkudkoliv? Potom se inspirujte následujícími praktickými příklady, které zpříjemní a usnadní vzdálenou komunikaci a spolupráci mezi jednotlivci i pracovními skupinami.

Pro nasazení softwarové komunikační platformy je potřeba pamatovat na dostatečné připojení k síti (např. firemní wifi, 3G/4G síť), kvalitní ozvučení prostor a smysluplného nastavení snímaného obrazu na dálku. V následující inspiraci se zaměříme na kvalitu zvuku. Příště se budeme věnovat možnostem snímanému obrazu na dálku.

Kde pracuji a k čemu se připojuji?

  • Jsem operátor v call centru a většinu času trávím v open space kanceláři nebo home office. Pro práci používám notebook s vestavěným mikrofonem a kamerou, stolní telefon a chytrý mobil.  Vzdáleni účastníci mě neslyší a já nerozumím, co mi říkají.
  • Jsem obchodní a marketingový manažer a většinu času trávím v místnostech určených pro týmové porady a operativní schůzky v počtu 4 – 6 lidí (huddle room místnost). Pro práci používám notebook s vestavěným mikrofonem a kamerou, stolní telefon a chytrý mobil. Bohužel během spojení se vzdálenými účastníky mám problém s kvalitou zvuku.
  • Jsem obchodní ředitel mezinárodní firmy a většinu času trávím v jednacích a zasedacích místnostech určených pro schůzky mezi vzdálenými týmy, kolegy a zákazníky v počtu 6-10 lidí (meeting room místnost). Pro práci používám notebook s vestavěným mikrofonem a kamerou, chytrý telefon a tablet. Já a kolegové v místnosti slyšíme účastníky dobře, ale oni poslouchají neustálý šum, cvakání klávesnice a mé kolegy sedící kolem stolu neslyší vůbec.

  

Open space, huddle room a meeting room místnost.

Popsané problémy lze řešit!

Pamatujte, že notebook s vestavěným mikrofonem a kamerou nikdy nezaručí efektivní práci odkudkoliv! Pokud budou účastníci setkání mimo oblast vestavěného mikrofonu, budou mít vzdálení účastníci problém. Vestavěný mikrofon v notebooku je navržen tak, aby zpracoval maximálně zvuk osoby sedící přímo před ním. Účastníky, kteří sedí na bočních stranách notebooku nebo na druhé straně stolu, nebude prakticky nikdo slyšet. Levná externí web kamera s vestavěným mikrofonem má stejný problém. 

 

Notebook s vestavěným mikrofonem a kamerou.

Chcete-li, aby vás všichni vzdálení účastníci slyšeli stejně kvalitně, budete muset přidat na stůl samostatný mikrofon s příslušnou směrovou charakteristikou. 

Open space a náhlavní souprava Jabra Evolve 40.

Jestliže se pohybujete v open space kanceláři nebo home office s průměrným hlukem potom se neobejdete bez náhlavní soupravy Jabra nebo Sennheiser. Doporučujeme bezdrátovou variantu sluchátek s funkcí odstranění šumu (mikrofon redukuje nechtěný okolní hluk v pozadí).

V případě, že sedíte ve velmi hlučném a rušivém prostoru potom zvolte náhlavní soupravu s mikrofonem pro vysoké potlačení hluku s kombinací sluchátek filtrující nadměrný šum a současně blokující zvuk od někoho, kdo sedí vedle vás. Benefitem pro bezdrátovou variantu supravy je bezproblémová vzdálenost od pracovního stolu. 

 

Huddle room a kamera Polycom CX5500.

Tradiční menší kanceláře (huddle room a meeting room) s nízkým hlukem si vystačí s všesměrovým mikrofonem zachycující zvuk přicházející odkudkoliv a zároveň potlačuje okolní šum. Pro skupinová setkání lze použít kameru s vestavěným mikrofonem Polycom CX 5100 nebo 5500, která je certifikována pro práci v prostředí Skype pro firmy a Microsoft Lync. Díky kameře s panoramatickým obrazem v rozsahu 360° lze přirozeně snímat obraz z celé místnosti. Všichni vzdálení účastníci dobře slyší a vidí osobu, která aktuálně hovoří.

Problémy mohou být způsobeny i vysokými stropy nebo odrazivým povrchem. V tomto případě jsou řešením akustické úpravy prostoru, které budou absorbovat nechtěný hluk. 

 

Meeting room a stolní mikrofon Jabra Speak 810 UC.

Ať už vás ruší kolegové nebo sedíte přímo vedle někoho jiného, ty správné mikrofony nebo náhlavní soupravy vám pomohou vytěžit z rozhovoru to nejlepší. Dobrou volbou jsou značky Jabra, Sennheiser a Revolabs. Z aktuálního sortimentu si vyberete to nejlepší řešení pro konkrétní pracovní scénáře.

 

Investicí do kvalitního snímání zvuku a akustického projektu neznamená, že se vám podařilo odstranit všechny problémy. Existují totiž další otázky. Jak a k čemu budete tradiční menší místnosti používat?

Správným výběrem a smysluplnou integrací dalších AV technologií např. interaktivním displejem, videokonferencí, bezdrátovou prezentací nebo řídicím AV systémem lze výrazně zvýšit produktivitu a efektivitu vašich spolupracovníků např. během operativních brainstormingů, týmových jednání, workshopů nebo skupinových porad.

Jak postupovat?

Jestliže řešíte výše pojmenované problémy počínaje kvalitou zvuku nebo produktivnějším využitím jednací či zasedací místnosti, neváhejte kontaktovat obchodní konzultanty. Případně doporučujeme navštívit inspirativní setkání – Inspired Collaboration, které připravujeme jednou měsíčně.