Každých několik let se objeví technologie, která změní eventový průmysl a výrazně zvedne dosavadní představu o moderním a kvalitním eventu. Poslední takovou změnou je právě 4K Ultra HD rozlišení!

VÝVOJ KVALITY VIDEA

V posledních patnácti letech se představa o kvalitním videu výrazně změnila – první posun byl od SD obrazu s rozlišením 300 000 pixelů na HD kvalitu s více než 2 000 000 pixely. Video obsah vytvořený v mnohem vyšším rozlišení nám kromě větší hustoty pixelů přinesl i jiný poměr stran obrazu a dlouhodobě nastavil směřování trhu. Moderní eventy a obzvlášť konference si dnes neumíme představit bez zobrazovačů ve formátu 16:9. A ačkoliv byl přechod k HD rozlišení postupný (zejména kvůli náročnější přípravě obsahů) brzy se stal novým průmyslovým standardem a přinesl nám velký posun v kvalitě obrazu.

S příchodem 4K nastává podobná změna, jen s tím rozdílem, že formát obrazu zůstává stejný (16:9) a zvyšuje se jeho rozlišení. A zatímco ve spotřební sféře televizorů nás 4K již nepřekvapí, v eventovém průmyslu, kde tato technologie skutečně znamená rozdíl, teprve teď nachází své místo. „Je to způsobeno dvěma aspekty. Tím prvním je dostupnost zařízení, která jsou schopná takto vysoká rozlišení odbavit, a tím hlavním je nedostupnost technologie pro přenos signálu na velké vzdálenosti, bez kterých to na eventu nejde,“ říká produktový manažer Jan Kadlec.

CO PŘINESE 4K NA EVENTECH

Obsah vytvořený pro rozlišení 3840 x 2160, tedy 8 miliónů pixelů, je extrémně realistický a má ještě vyšší schopnost vtáhnout diváky do děje. Největší rozdíl se projeví hlavně na velkoplošných projekcích. Pokud vezmeme analogii k LED zobrazovačům, kde říkáme, že rozteč pixelů v milimetrech odpovídá minimální pozorovací vzdálenosti v metrech (stěna s roztečí bodů 4 mm, má ideální pozorovací vzdálenost 4m), u Full HD projektoru, který svítí na plátno o šířce 10m se dostáváme na velikost pixelu 5 mm. To znamená, že pozorovací vzdálenost je od 5 metrů. Díky použití 4K se nám tato vzdálenost snižuje na polovinu, velikost pixelu bude přibližně 2,5 mm a pozorovací vzdálenost se zmenší na 2,5 metru. Zjednodušeně řečeno, nyní jsme i na tak velkých plátnech schopni zobrazit i malé detaily díky rozlišení, které je v ploše čtyřikrát lepší než Full HD. „Úsměvné na tom je, že jestli měli maskéři v televizním a filmovém průmyslu starosti s vyšším detailem u přechodu z SD na HD rozlišení, s příchodem 4K budou mít problémy ještě větší,“ dodává Jan Kadlec.

Primárně cílí 4K projekce na velké konference a kongresy. Kromě výrazně kvalitnějšího obrazu nám 4K umožňuje promítat obraz pozadí ve vysokém rozlišení a do tohoto vkládat další obrazy ve Full HD. To je ideální zejména pro kamerový přenos speakerů a projekci předtočených videí. Využití ale vidíme i na společenských akcích a při mappingu.

PRVNÍ 4K PROJEKTORY

AV MEDIA nyní jako první v České republice uvádí 4K projektory na trh rentalu a stagingu! Na letošní Hilton Party jsme poprvé představili dva nové projektory Panasonic PT-RQ32K o výkonu 26 000 lumenů a rozlišení 4K+. Na podzim uvedeme i 4K displeje Samsung s uhlopříčkou 98 palců, které jsou vhodné zejména pro menší konferenční sály, zasedací místnosti a výstavy. Tyto zobrazovače vynikají vysokým kontrastem.

 „Přesun ke 4K bude v eventovém businesse stejně jako ve změně z SD na HD kvalitu postupný nějaký čas nám tu vydrží, i přesto, že už testujeme přenosy v rozlišení 8K,“ předpovídá Jan Kadlec, „Postupně se ale stane nepostradatelným a akce bez 4K nebude působit dostatečně moderně.“