< Zpět

Jak AV MEDIA EVENTS K XR STUDIU PŘIŠLO?

Tereza Vlčáková | 14. 6. 2021

Filmový svět hledal řešení, jak divákům přinést vizuální zážitek za rozumné peníze. Díky rozvoji technologií našli cestu rozšířené reality a označují ji zkratkou XR (Extended reality).

Možná znáte seriál Mandalorian ze ságy Star Wars, natočený pomocí XR technologie společností Disney. Díky využití XR technologie byl Disney schopen relativně ekonomicky vytvořit dílo obrazově srovnatelné s velkorozpočtovou sérií Star Wars od George Lucase.

Pandemie začala, a tím skončily klasické eventy, jak jsme je dosud znali. AV MEDIA EVENTS ale chtěla i přesto nadále poskytovat plnohodnotné služby svým zákazníkům. Proto jsme postavili síť studií, která nám umožnila zachovat chod eventů, byť v online prostředí. Tato studia jsme zákazníkům nabízeli po celý rok, ale věděli jsme, že je chceme ohromit něčím unikátním. Rozhodli jsme se tedy inspirovat ve filmovém průmyslu a rozjeli nákladný projekt XR, abychom rozšířili nabídku pro naše zákazníky.

Technologická definice ideálního XR studia se skládá z komponent:
  • Rohová LED stěna včetně LED podlahy ve vysokém rozlišení v rozměru 7x7x5 metrů
  • 2 až 3 kamery s trackingem – systém pro sledování kamery ve 3D prostoru
  • Grafický server, který generuje obraz pro LED stěnu v závislosti na poloze kamery v prostoru

Toto jsou 3 základní komponenty, které si světové společnosti doplňují různými technologiemi. LED stěna může být nahrazena zeleným klíčovacím pozadím, tracking kamer se provádí některým z dostupných nástrojů a grafický server si volí uživatelé dle potřeb či ekonomických aspektů. Všechny tyto kombinace se často ne úplně správně schovávají pod hlavičku XR, ale to vůbec nevadí, důležitý je přínos pro klienty.

AV MEDIA EVENTS umí dodat opravdové XR řešení, nicméně jsme jej vyhodnotili jako velmi nákladné pro naše zákazníky, a proto jsme zvolili východisko, které splní požadovaný posun do 3D, ale zároveň zůstaneme v rozumné ekonomické hladině.

V další části si prozradíme, jak studio funguje a vzniká.

Abyste si uměli studio lépe představit, podívejte se na video z oneAVstudiaXR! 

Potřebujete poradit?
Odebírat novinky Kontaktujte nás

Kontaktovat praha@avmedia.cz