< Zpět

Jak na eventu nezmizet před očima aneb vše o green screenu

Jakub Kolařík | 21. 3. 2022

Stojíte ve studiu a za vámi je zelená stěna, ale diváci na obrazovkách vidí, že se procházíte uprostřed New Yorku. Ano, přesně tohle dokáže green screen – přenese vás a váš event tam, kam si zrovna usmyslíte.

Ne nadarmo jsme si kvalitní green screen aparaturu vytvořili přímo pod střechou oneAVstudia. Technika tzv. klíčování udělá z každého eventu opravdovou show a dá vám mnohdy až nepředstavitelné možnosti.

Jenže jak to tak bývá, vše vyžaduje aspoň malou přípravu. A eventy před zeleným pozadím nejsou výjimkou.

Než uspořádáte svůj první event v našem oneAVstudiu Green Screen, prozradíme vám, jak se pro tuto příležitost správně obléct nebo co vás jako řečníka před green screenem čeká.

Co je green screen a jak funguje

Klidně je možné, že dnes o zázraku jménem green screen čtete poprvé. O co se tedy jedná?

Green screen je obecné pojmenování pro techniku tzv. klíčování, která spojuje dvě obrazové vrstvy (řečníka a pozadí) do jedné. Nejdůležitější roli hraje zelené pozadí (green screen). To sice kamera v realitě zachycuje jako zelené plátno/stěnu, ale zelená barva je následně v počítači nahrazena libovolným pozadím – třeba nádhernou přírodou nebo zmíněným New Yorkem.

Při online a hybridních eventech hraje green screen významnou roli. Když například pořádáte virtuální konferenci, může přímo za vámi běžet graf, animace a podobné efekty. A to je přece lepší než nudné jednotvárné pozadí.

Největší výhody green screenu

Pokud jste zatím neměli to štěstí si práci s green screenem vyzkoušet, rovnou vás uklidníme: žádné obavy. Když se nad účinkování před ním připravíte, přinese spoustu výhod:

  • během online a hybridního eventu za vámi může běžet jakékoliv pozadí
  • pokud nemáte čas na přípravu vlastní vizualizace, vyberete si některou z „šablon“
  • green screen udělá z jakéhokoliv eventu interaktivní a zábavnou podívanou
  • při využití našeho oneAVstudia Green Screen nebudete mít prakticky žádné starosti s přípravou
  • nemusíte pořádat jen živé akce, videa před green screenem si můžete předtočit a poté je pouštět ze záznamu

Jak s oblečením? Vyhněte se zelené

Ve světě módy by k sobě dvě stejně barevné věci skvěle ladily, ale u green screenu bohužel stejná logika neplatí. Kdybyste si na sebe před zelené plátno vzali zelené oblečení, stane se to, že...zmizíte. Splynete s pozadím a nepůjdete vidět.

Takže až se začnete chystat na vystupování před green screenem, doporučujeme v šatníku nechat všechno oblečení zelené a podobné barvy (například khaki, odstíny zeleno-modré a podobně). V některých případech je možné oděvy zelených odstínů přebarvit, ale výběrem správné barvy trička, kalhot nebo šatů uděláte velký krok k úspěchu!

Věděli jste, že…

kromě green screenu (zeleného pozadí) je možné využít také tzv. blue screen (modré pozadí) a red screen (červené pozadí)? Někteří kameramani nebo fotografové přichází s modrou a červenou na scénu v případě, kdy na sobě účinkující mají spoustu zelené barvy a další rušivé efekty. Obecně ale platí, že green screen je pro techniku klíčování nejlepší.

Na co dalšího si dát pozor

Nemít na sobě před green screenem nic zeleného je základ, ale hodí se myslet i na několik dalších drobností, které ve výsledku dělají velký rozdíl v kvalitě výstupu (obrazu).

  • vyhněte se křiklavému a lesklému oblečení – kromě zelené barvy nedělají dobrotu ani třpytivé, lesklé nebo jinak extra výrazné oděvy. Pokud můžeme doporučit nějakou kombinaci, tak pánům oblek s modrou košilí a dámám cokoliv “nezeleného a netřpytivého”, ale tak, aby outfitu nedominovala bílá barva 
  • méně šperků – řetízky, náhrdelníky a další šperky mohou za prvé dělat neplechu při mluvení do mikrofonu a za druhé rušit výsledný obraz. Netřpytivé hodinky nebo snubní prsten si ale klidně nechte na sobě
  • mějte vlasy pod kontrolou – vystupujícím s delšími vlasy doporučujeme, aby si svou kštici jakýmkoliv způsobem zpevnili. Volně poletující vlasy totiž mohou při pohybech ze strany na stranu dělat před green screenem neplechu.

Trocha tréninku a je z vás profík na green screen

Vystupování před green screenem probíhá z pohledu řečníka (chcete-li vystupujícího) trochu jinak než v prostředí s běžným pozadím.

Zatímco v klasickém studiu má vystupující k dispozici řadu fyzických pomůcek, v případě green screenu před ním často stojí pouze zelený pult a zbytek aktivity probíhá interaktivně.

Co to pro vás znamená? Chystáte-li se na svůj první event ve studiu se zeleným pozadím, čeká vás malý trénink, jak správně interagovat s grafickými prvky a virtuálním prostředím obecně. Ale žádné strachy, toto zaškolení zvládne každý a brzy z vás bude profík na green screen!

Jak funguje naše green screen studio

Studio se zeleným pozadím samozřejmě najdete i v AV MEDIA EVENTS. A to dokonce přímo v našem oneAVstudiu!

Pokud se v něm rozhodne uspořádat virtuální event nebo natočit působivé video, čeká na vás profesionální zázemí. Místo kusu zelené látky se těšte na plochu z dřevěných desek, potřenou kvalitním zeleným nátěrem.

Až do oneAVstudia Green Screen dorazíte, vyberete si jednu z již vytvořených podob studií, nebo vám naprogramujeme studio do puntíku tak, jak si ho představujete.

Studio s green screenem si klidně pronajměte jen na půl dne, ale když bude potřeba, můžete v něm natáčet třeba dva dny. Kolegové vám vše ukážou, vysvětlí a poradí s každým detailem.

Pojďme společně uspořádat event

Už přesně víte, co vystupování před green screenem obnáší. Věřte, není se čeho bát. Kontaktujte některého z našich konzultantů a můžeme začít pracovat na vašem vysněném eventu – ať v online podobě, nebo klasicky naživo.

Potřebujete poradit?
Odebírat novinky Kontaktujte nás

Kontaktovat praha@avmedia.cz