Rozhovor s Vladimirem 518 o jeho úspěšné instalaci na Signal festivalu a spolupráci s AV MEDIA.

Vladimír 518 je mnohostranný umělec, který s AV MEDIA v posledních letech spolupracuje na projektech, které jsou propojeny s audiovizuálními technologiemi. Prvním společným projektem byla instalace v Českém domě při Olympijských hrách v Londýně. V letošním roce máme za sebou úspěšnou šňůru koncertů u příležitosti křtu jeho alba Ultra! Ultra! a nyní i instalaci Man Machine, kterou jste mohli během Signal Festivalu vidět v Riegrových sadech. A právě o tomto projektu s ním promluvila Petra Vegnerová z AV MEDIA.

Vladimíre, Instalace Man Machine na Signal Festivalu byla divácky velmi atraktivní. Jak byste jí vysvětlil svými slovy?

Jedná se o volnou kompozici na téma člověk / stroj. Man Machine je o postupném prolínání těchto dvou světů, o naší fascinaci robotikou, technikou, budoucností. Představení je také o jednom z jazyků, kterým se stroji komunikujeme, tedy o ASCII kódu. Ale v důsledku se opravdu jedná jen o osm minut dlouhou audiovizuální skladbu, která si pouze volně pohrává s některými z těchto zmíněných témat. Kdybychom chtěli jít více do hloubky, museli bychom změnit stopáž představení a způsob vyprávění.

Proč je vaším partnerem AV MEDIA? Co toto propojení umožňuje?

Propojení s AV MEDIA je naprosto klíčové, protože naše instalace je vytvořena přesně na míru situaci, která zahrnuje na jedné straně nás jako tvůrce, na druhé straně příležitost světelného festivalu a na třetí straně silného partnera, který disponuje dostatkem audiovizuální techniky a hlavně zkušenostmi k jejímu řízení. Jedná se tedy o jistý trojúhelník vztahů, který dává smysl aktivovat právě při takové příležitosti jako je Signal Festival a instalaci Man Machine. Ale v naprosté jednoduchosti, bez AV MEDIA by podobné experimenty pravděpodobně zůstaly pouze v krajině snů.

Rád propojujete různé typy technologií v jeden velký celek. Co vás k tomu inspiruje?

Inspiruje nás k tomu asi nejspíše život samotný, protože ten sám je kombinací všeho možného, a právě ta mnohavrstevnatost následně dává dohromady tvar, který nás fascinuje. Je pravda, že kombinujeme techniky, technologie, i způsoby vyprávění od samotného začátku našich projektů. Motivuje nás primárně touha po hledání toho, jak vypadá aktuální forma audiovizuality, zároveň se snažíme tuto formu neustále plnit všelijakým obsahem, který nás v konkrétní chvíli oslovuje.

Plánujete v budoucnu navázat na instalaci Man Machine a rozvinout tak tento projekt?

Velmi rádi bychom v něm pokračovali, on je tak totiž od svého samotného počátku vymyšlen. My té kompozici, tomu hardware i software tělu, říkáme Otesánek, a ten je logicky schopen pojmout cokoli dalšího, neustále morfovat do nových tvarů. Stačilo by pak přepisovat program a vyvíjet jeho vztah vzhledem k aktuální kompozici “těla”. Man Machine vyloženě vybízí k rozvíjení. 

Moc Vám děkujeme Vám za rozhovor a těšíme se na další audio-vizuální instalace!

 Fotografie: Stanislav Milata