Nový cirkus a akrobatická vystoupení zažívají v posledních letech obrovský boom jako doprovodný program na eventech. Na našem dni otevřených dveří jste mohli vidět vystoupení skupiny Losers Cique Company, která je asi nejvýraznějším článkem tohoto uměleckého odvětví. A právě s Petrem Horníčkem, jedním ze zakládajících členů tohoto projektu, jsme si popovídali o tom, jaká je situace akrobatů na české eventové scéně.

Akrobacie se v poslední době těší ve světě eventů velké oblibě a vy jste vystupovali na několika skutečně významných akcích - například na loňském Engage Prague, nebo na letošním Retail Summitu. Čím to podle vás je? Co nabízí akrobacie, co nemají jiné typy doprovodných programů?

Nový cirkus není u nás moc frekventované umění a mnoho lidí nikdy novocirkusové představení nevidělo. Myslím, že právě proto si nás tak často objednávají. Hosté na soukromých akcích tak mají možnost vidět něco, co ještě nikdy neviděli. Akrobatická vystoupení je pobaví, líbí se jim, ale hlavně je překvapí. V kombinaci s tancem, animacemi a světelnými efekty, které jsou často součástí těchto vystoupení, jsme tak schopni vytvořit show, která zanechá diváky v úžasu.

 Mohou si vás klienti objednat na jakýkoliv typ akce? Nebo existují nějaké požadavky a omezení pro vaše vystoupení?

Ano, můžou. Většina limitů je technického rázu, vztahuje se zejména k velikosti prostorů, kde bude akce probíhat. K akrobatickým vystoupením je potřeba větší prostor a hlavně dá se říct až nadstandardní výška stropu. Umíme si poradit i v malých prostorech, ve kterých nabízíme klientům co možná nejlepší alternativy vystoupení dle jejich představ.

 

Pro náš den otevřených dveří jste připravili představení na míru našeho eventu, ještě ve spolupráci se studiem Hyperbinary. Bylo pro nás důležité provázání na technologie a do představení jste krásně zapojily LED stěnu i 4K projekci. Připravujete představení často podle představ klienta?

Ano, často tomu tak je. Jsou klienti, kteří mají vlastní představu nebo dané téma jejich eventu. Pokud nic podobného nemají, velice rádi klientovi téma najdeme a celý event připravíme. Osobně mám rád, když se klient nebojí a je ochotný riskovat, stejně jako já.

 

V Českém eventovém světě jste jednička. Jak jste se k eventům vůbec dostali?

Snažíme se svoji práci dělat nejlépe, jak umíme a stále hledat pro klienty nové cesty. Začínali jsme hlavně jako divadlení skupina, postupně nás začli oslovovat různí klienti, zda bychom jim z těchto představení nepředvedli na jejich eventu krátkou ukázku. A pak už byl jen krůček k tomu, abychom začali rozšiřovat možnosti naší spolupráce a vytvářet jednotlivé show přímo na míru.

 

Kromě eventových představení se Losers Cirque Company věnuje vystoupení pro veřejnost. Kolik máte vystoupení a které byste nám doporučil?

V současné době máme na repertoáru čtyři celovečerní divadlení představení. První mělo premiéru v roce 2014 a jmenuje se The Loser(s). Druhé mělo premiéru v roce 2016 a nese název Walls & Handbags. Za toto představení jsme dostali cenu Divadelních novin v oblasti pohybového divadla. Pak následoval rok 2016 s hravou inscenací Beach Boys. Poslední novinka se jmenuje Kolaps, kde je na scéně zatím nejvíce akrobatů. Doporučil bych Vám všechny. Každé představení má svoji jedinečnou poetiku a navzájem jsou velice odlišná.

 

Jaké ambice mají Losers do budoucna?

Na ten to rok chystáme dvě divadlení premiéry. Také v eventech chystáme větší propojení pohybu, animací, lightdesignu, scénografie a kostýmů. Co se týká naší vzdálenější budoucnosti, tak mohu prozradit, že se chystáme otevřít divadelně-eventový prostor, kde budeme moci divákům nabídnout divadelní představení a firmám prostor pro eventy.

Foto: František Ortmann