Kromě krátkodobých výstav nabízí muzeum návštěvníkům i tři stálé expozice

Historie karosářské firmy Sodomka, historie hasičské továrny V.Ig.Stratílek a Kabinet Militária jsou tři stálé expozice, které můžete v muzeum navštívit. Atmosféra expozice je podpořena audiovizuálním řešením, které jsme do expozice integrovali.

Expozice Stratílek

Expozice významné firmy V. Ig. Stratílek nabízí návštěvníkům velké množství továrních fotografií či dokumentů. Nechybí zde ani originální výrobky – unikátní dvoukolová motorová stříkačka typu 605 zhotovená v roce 1931 pro Sbor dobrovolných hasičů v Dlouhé Třebové. Jedinečnost spočívá zejména v použitém šestiválcovém motoru o výkonu 60 HP, přičemž výkon čerpadla dosahuje až 1800 litrů vody za minutu - jde o vrchol výroby dvoukolových motorových stříkaček ve Vysokém Mýtě. Dále je zde berlová stříkačka z počátku 20. století, žací stroj typu MS 3 z roku 1948 a tři přenosné motorové stříkačky - jedno i dvouválcové. Jena z nich má velmi pohnutý osud, v roce 1943 byla vyrobena pro Sbor dobrovolných hasičů v Ostrově nad Ohří. V 50. letech byla používána v „komunistických“ nápravně pracovních táborech na Jáchymovsku. V těchto místech došlo k setkání s Václavem Stratílkem, jejím výrobcem, který byl ve vykonstruovaném procesu odsouzený na 12 let těžkého žaláře. V prostorech muzea je také k vidění dvoukolová motorová stříkačka Sboru dobrovolných hasičů v Řepníkách z roku 1936.

Expozice Sodomka

Největším lákadlem expozice věnované historii firmy Sodomka je zcela jistě nedávno kompletně renovovaný elegantní kabriolet Aero 50 Dynamik z roku 1940. Kromě mnoha fotografií a doplňujících informací mohou návštěvníci obdivovat ještě další výrobky slavné karosárny - landauer, mylord, skútr, dětské šlapací autíčko, část skutečného kluzáku Skaut-Standart či limuzínu Tatra 52.

Expozice Kabinet Militária

246 sbírkových zbraní, části výzbroje a výstroje, relikvie vojenských jednotek vysokomýtské posádky V úvodu expozice nechybí přehled dějin vysokomýtské posádky v letech 1867 – 1990 doplněný o trojrozměrné předměty s vazbou na všechny vojenské jednotky, které v minulosti měly své působiště ve Vysokém Mýtě. Další část je věnována chladným zbraním, kterých je v muzejní sbírce 160 kusů; v expozici jsou řazeny jednak chronologicky a zároveň typově – návštěvník tak například přehledně uvidí vývoj šavlí od poloviny 18. století do 40. let 20. století nebo typové skupiny tesáků, bodáků, kinžálů či kordíků. Část věnovaná palným zbraním představí především perkusní pistole a pušky z konce 18. století a první poloviny 19. století. Armádní zbraně jsou prezentovány rakouskou perkusní karabinou Wänzel vz. 1867, rakouskou karabinou Werndl vz. 1873, puškou Werndl vz. 1867, pruskou jehlovkou systému Dreyse a ruskou puškou Mosin vz. 1891. Mezi raritní exponáty pak patří vzduchová puška „větrovka“ či puška kombinovaná s čakanem. Velké množství palných zbraní z Balkánu a blízkého východu se představí v části nazvané orientální salonek. Závěr expozice je věnován doplňkům výzbroje a výstroje. V každé části expozice naleznou návštěvníci repliky zbraní či výstroje, které si mohou vzít do ruky či na sebe.

Texty jsou převzaté z webu Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě