Stavební průmysl patří mezi tradiční a neměnná odvětví. Podíváte-li se na posledních několik desítek let, zjistíte, že v procesu, jak efektivně využít vypracovanou 2D/3D CAD digitální projektovou dokumentaci, se nic zásadního nezměnilo. Důvody pro změnu jsou zřejmé, aktuální projekty jsou velice komplexní, každá budova je unikátním objektem s vlastním základním konceptem, který je důkladně rozpracován v CAD aplikacích a BIM* návrhu.

 

Koordinační setkání kombinující projektovou dokumentaci, BIM – Building Information Modeling – a interaktivní displej SMART.

Interaktivní týmová spolupráce mezi architekty, projektanty, návrháři, dodavateli a klienty. 

A přesto dnes najdete stovky, ne-li tisíce papírových výkresů na stavbě, v projekčních nebo architektonických kancelářích. Na papírové výkresy jsou ručně červeným popisovačem doplňovány připomínky a časové revize. A právě zde nastává klíčový problém, jak analogové informace udržet aktuální s těmi digitálními. Na pořad dne přichází skenování, focení a zasílání stovek e-mailových změnových řízení, jež se následně sdílejí mezi stavbou, projekční kanceláří či dalšími zainteresovanými subjekty a stavebními specialisty. Tato forma komunikace je v konečném důsledku časově náročná a neefektivní.

Zlepšení efektivity plánování a její udržení vyžaduje metodickou a soustavnou komunikaci mezi architekty, projektovými manažery, návrháři, profesními projektanty, dodavateli a klienty. V kombinaci s moderními CAD aplikacemi a interaktivními displeji SMART je možné dosáhnout vysoké míry efektivity a zlepšení kvality v BIM navrhování. Na interaktivních displejích lze přehledně zobrazovat 2D dílenskou dokumentaci nebo 3D vizualizace a další obsah ve 4K rozlišení, jež zobrazí více informací než 10 XGA projektorů!

 

Zanesení revize ručně – papírový výkres.  Zanesení revize digitálně – CAD aplikace. 

 

 Zanesení revize interaktivně – TEKLA BIMsight.

Interaktivní displej s úhlopříčkou obrazu 55", 65" nebo 84" lze doplnit o další displeje. Více displejů připojených k jedné pracovní stanici totiž umožní přehledně zobrazit různé části a úrovně 3D modelů nebo dalších dokumentů. Takto uspořádaná místnost určená pro spolupráci zvyšuje produktivitu a efektivitu zapojených týmů či jednotlivců.

Příklad uspořádání obsahu na třech displejích. První displej – 3D model. Druhý displej – 2D výkresová dokumentace. Třetí displej – Office aplikace (Word, Excel, PowerPoint…).  

 

Interaktivní displej SMART a práce v Excelu. Interaktivní displej SMART a práce v PDF dokumentu. 

 

Digitální flipchart SMART Meeting Pro s nekonečnou plochou.

Interaktivní displeje SMART lze ovládat dotykem prstu nebo psát dvěma popisovači současně poznámky v CAD aplikacích, ale i v Office nástrojích Word, Excel, PowerPoint nebo v PDF dokumentech a v neposlední řadě i v prostředí digitálního flipchartu SMART Meeting Pro s neomezenou plochou.

Architekti, projektanti, designéři a další CAD specialisti nemusí fyzicky spolupracovat z jednoho místa. Všichni se mohou připojit k setkání z různých pracovišť a současně sdílet podklady z PC, notebooku, interaktivních displejů SMART nebo mobilních zařízení (tablet, mobil) a spojit se s dalšími vzdálenými účastníky, například zákazníky, dodavateli nebo investory, pomocí softwaru SMART Bridgit, Skype pro firmy, Cisco Jabber či WebEx. Celkový průběh a závěry z jednání či operativních brainstormingů mohou být okamžitě sdíleny a distribuovány všem bez ohledu na to, kde se aktuálně nacházejí. Efektivní způsob týmové spolupráce.

 

SMART Bridgit a vzdálené interaktivní sdílení informací. Koordinační porada – Skype pro firmy a Polycom kamera CX 5100.

SMART Bridgit umožňuje oboustranně interaktivně sdílet vizuální revize z jednotlivých personálních zařízení, ale i současně on-line přenášet zvuk a obraz z externí kamery nebo notebooku.

Skype pro firmy podporuje celkovou efektivitu firemní komunikace a spolupráce. Prostředí Skype pro firmy je plně integrováno s Outlook/e-mailem a kalendářem, Office aplikacemi a Cloud službami. CAD aplikace a další související dokumenty lze bez problémů sdílet i s účastníky, kteří mají účet na Skype. Díky federaci se lze spojit i se zákazníky a partnery využívajícími prostředí Skype pro firmy. Pro aktivní vzdálenou týmovou spolupráci lze k interaktivnímu displeji SMART doporučit certifikovanou kameru Polycom CX 5100/5500, která zobrazuje všechny účastníky v místnosti v zorném poli až 360°.

Cisco Jabber nabízí podobné prostředí jako Skype pro firmy. Cisco Jabber případně WebEx lze doporučit těm, kdo pro vzdálenou komunikaci využívají i videokonferenční jednotky a vybudovanou infrastrukturu CISCO. Interaktivní displeje SMART lze využít i jako zobrazovací zařízení pro videokonferenční spojení.

Výhody: Spojení CAD projektové dokumentace s návrhem *BIM – Building Information Modeling – a interaktivních displejů SMART. Zdroj: Centrum pro integrované Facility inženýrství (CIFE) – Studie Centra pro integrované Facility inženýrství (CIFE) na Stanford University ke stažení zde.

Design Review integrované aplikace, u nichž dodavatel softwaru, například TEKLA nebo systémový integrátor IDS a Mapsoft, použil k napojení s interaktivními displeji SMART konkrétní funkce v rámci sady SMART Software Development Kit. V případě zájmu nabízíme individuální testování a praktické ukázky v CAD aplikacích v prostorách AV MEDIA, Pražská:

Design Review akreditované aplikace, které nejsou speciálně integrovány pro interaktivní displeje SMART, ale jejichž funkčnost byla testována a splňují požadavky pro efektivní využití: