Festival Světlo Valmez opět překonal veškerá očekávání

Na pětadvacet tisíc návštěvníků, desítky vystupujících umělců, několik videomapingů a světelných instalací a tři hudební stage během jediného večera v malém valašském městě.

Druhý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí opět překonal veškerá očekávání nejen organizátorů, ale i obyvatel a dostal se na evropskou mapu festivalů. „Když jsme tento festival vymýšleli s malou partou kamarádů, chtěli jsme hlavně přinést do Valašského Meziříčí něco nového, moderního. Ale teď už víme, že jsme zahájili úžasnou tradici a ve městě je něco naprosto unikátního a světového,“řekl s neskrývanou radostí ředitel festivalu Pavel Röder. Tři hudební stage během pátečního dne zaplnili mimo jiné i žáci místních uměleckých škol. V zápětí je vystřídaly ikony české hudební scény. Fanoušci byli nadšení z koncertu Klary Vytiskové &The Pop, Groove Army, Jana P.Muchowa nebo Thoma Artwaye. Stovky fanoušků přilákal k online hře také YouTuber Jirka Král. „Máme radost ale taky z interaktivní výstavy, která byla v Zámku Žerotínů. Výstava Meopta – kouzelný svět optiky, bavila děti všech věkových kategorií. Ty s nadšením procházely laserovým bludištěm nebo si vyzkoušely obří krasohled. Myslím, že i pro jejich rodiče to byl skvělý zážitek,“ dodal za organizátory Jiří Baroš.

Technicky celou akci zabezpečovala bratislavská společnost 3Apes pod vedením Martina Vozára, která byla také dodavatelem techniky stejně tak jako pražská společnost AV MEDIA EVENTS, která dodávala 8 nejvýkonnějších projektorů. Pro hlavní videomaping zvolili projektor Panasonic PT-RQ32 s 32.000 ANSI a rozlišením 4K umístěný před hlavní budovou Zámku Žerotínů ze kterého každých 15 minut promítali 5 minutový vizuál vytvořený libereckým studiem Stroj. Obraz o rozměru 42 x 22 metrů se promítat ze vzdálenosti 48 metrů. Tuto projekci dále doplňovala projekce na zámeckou bránu vytvořená projektorem Hitachi s výkonem 13.000 ANSI lumenů.  Zcela unikátní pak byla sekce ŠKODA AUTO zone, kde měli návštěvníci možnost zahrát si videohru přímo proti populárnímu YouTuberovi Jirkovi Královi. Na fasádu budovy promítal projektor Panasonic PT-DZ21K s výkonem 21.000 ANSI jednoduchou videohru na míru vytvořenou s novým modelem Škoda Fabia. Skutečný vůz byl pak umístěn v protějším modulu KOMA nasvícený systémem 50ti LED pásků ovládaných přes systém Showtacle. Další dva 21.000 ANSI lumen projektory Panasonic na vedlejší budovu promítaly dětské kresby – kdy děti z místních škol a školek do výkresů barevně ztvárnili jejich představu budovy. Stejné dva projektory promítaly další dětské kresby na dvě historické budovy na náměstí obrazy o šířkách kolem 20 metrů.

Kromě velkých projektorů se do festivalového dění zapojilo dalších 10 projektorů s výkonem 5000 ANSI lumen, které byly umístěny v menších instalacích nebo jako navigační mapky festivalu. Všechny projekce byly řízeny systémy Coolux a Hippotizer. Kromě mapingových instalací se v nabitém večerním programu také  objevily se svým úvodním vystoupením bratislavské tanečnice v LED oblecích TRON Girls a dále také žáci z místní Základní umělecké školy Alfréda Radoka, které v LED oblecích tancovali v ulicích Valašského Meziříčí. Pracovníci místního Kulturního zařízení připravili pro tanečně naladěné návštěvníky unikátní prostor místního M-klubu, který nasvítili LED zařízeními s více než 200.000 lumeny, kde byl vstup povolen pouze ve speciálních ochranných brýlích.

Tento projekt dokázal, že i v malém městě se dají udělat velké světelné instalace a na jednu noc zdvojnásobit počet obyvatel. Všechny projekce byly přístupné zdarma.

Chcete podobnou akci?

Podobné reference