Archevita – Stopami věků

Multimediální archeologická expozice, která přenese návštěvníky do mladší doby kamenné až po raný středověk

V objektu původní stodoly Středočeského muzea v Roztokách u Prahy našla svůj domov nová interaktivní expozice Archevita – Stopami věků. Návštěvníkům přiblíží zajímavým a poutavým způsobem příběhy a život našich předků, původní typy obydlí v měřítku 1:1, archeologické nálezy a mnoho dalších zajímavostí od mladší doby kamenné (přibližně 5000 let před naším letopočtem) až po raný středověk (kolem roku 1000). 

Archeologické sbírky muzea tvoří hlavně nálezy z výzkumů pravěkých sídlišť a pohřebišť. Propojení těchto unikátních sbírek s moderními technologiemi umožní přiblížit dějiny zábavnou a hravou formou návštěvníkům všech věkových kategorií. Představiteli našich předků z různých etap vývoje společnosti se staly známé osobnosti. A tak se díky holografickým projekcím mohou návštěvíci setkat například s Ivou Pazderkovou, Petrem Čtvrtníčkem, Danem Bártou aj. 

Na ochozové galerii jsou pak návštěvníkům představeny pravěké exponáty doplněné modelacemi hrobů. Kosterní pozůstatky jsou vystaveny ve vitrínách, které jsou oživeny pomocí videomappingu. Dětského návštěvníka upoutá nejen dětský koutek ale i hravé a vzdělávací prvky v podobě infokiosků nebo interaktivního pískoviště.

Projekt byl spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj, ze státního rozpočtu a rozpočtu zřizovatele Středočeského kraje dotací získanou dotací z roku 2018 ve výši 68 mil. korun. Sdružením dalších prostředků byla celková částka vyšší než 80 mil. 

Mgr. Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje na slavnostním otevření přirovnala novou expozici Archevita k úspěšným zahraničním expozicím. „Muzejnictví jde dopředu a moderní technologie umožňují skvělé věci, a když se tyhle moderní technologie propojí se sbírkami, lidskou tvořivostí, lidským potenciálem výzkumníků, vědců, archeologů, dokáže se přiblížit historie dospělým i dětem nevídaným způsobem. Děti se přestanou nudit a zahazují mobily.“ „Ze strany Středočeského kraje je tohle první vlaštovka. Budeme podporovat, aby se expozice modernizovaly a přizpůsobovaly se expozicím 21. století.“

Autorka expozice je Mgr. Jana Klementová ze Středočeského muzea v Roztokách prozradila, kdy vznikla první myšlenka na vznik této unikátní a krásné expozice. „Myšlenka vznikla v roce 2006, kdy původní kdy původní expozice Putování pravěkem českého státu byla odnesena Vltavou. V tuto chvíli mohu říci, že cesta k nové expozici byla dlouhá a plná překážek. Nakonec se vše zdařilo a expozice získala nový kabát. Mohu říci, že umístění expozice ve stodole nám umožnilo pohrát si s prostorem světelnou výškou objektu a kombinovat zdánlivě nekombinovatelené. Kombinovali jsme prvky venkovních skanzenů s počítačovými perspektivami, holografickými projekcemi a multimediálními prezentacemi. Prostor nám umožnil moderním a poutavým způsobem prezentovat naše sbírky. Sbírky, které odráží naše téměř 30leté působení na poli regionální archeologie, a které jsou naší chloubou. Naše putování začínáme v mladší době kamenné a končíme na sklonku raného středověku a tento akcent odráží naše působení v rámci terénních výzkumů. Zde jsou naše nálezy především z pravěkých sídlišť a pohřebišť. Archevita má potenciál zaujmout. Na dobrodružné cestě se návštěvník zastaví, pobaví a zároveň poučí."

AV MEDIA SYSTEMS realizovala audiovizuální  řešení expozice a AV obsahy.

Inspirujte se

Chcete podobné řešení?

Podobné reference