Ekotechnické centrum Alternátor

Společnost AV MEDIA realizovala projekt třebíčského ekotechnického centra Alternátor.

Cílem nově otevřeného Ekotechnického centra Alternátor je přiblížit návštěvníkům všech věkových kategorií možnosti využívání jednotlivých zdrojů energie. Expozice mapuje cestu člověka za získáváním tepla a elektřiny od dávné historie až po nejmodernější technologie. Nová interaktivní expozice vznikla v prostorách bývalé kotelny. Součástí realizace je i instalace unikátního projektu Science on a Sphere, neboli Věda na kouli, která je druhou realizací v České republice a sedmou v Evropě.

SCIENCE ON A SPHERE

Atraktivní expozice „Science on a Sphere“ je zajímavá nejen po vizuální, ale především po informační stránce. Obraz vycházející z výsledků měření NOAA je promítán na kulovou projekční plochu o průměru téměř dva metry. Kouli lze obcházet, a přirozeně tak sledovat situace v různých částech planety. Na ploše glóbusu lze mimo jiné prezentovat atmosféru země, oceány nebo simulace různých událostí, ale také povrch Měsíce, Marsu a ostatních planet. Mimo planetárních a kosmických jevů je ovšem na kouli možno sledovat i celou řadu naučných programů plně lokalizovaných do českého jazyka, případně živé prezentace nebo přednášky předních vědců a odborníků v daných oblastech. Instalaci mohou návštěvníci sami ovládat prostřednictvím interaktivního grafického panelu a iPadu.

AV MEDIA se postarala o kompletní technické zajištění expozice. Základem řešení je pracovní stanice se čtyřmi výstupy a jedním kontrolním výstupem, která zahrnuje výkonnou grafickou kartu a dostatečné úložiště. Obsah je na plochu promítán pomocí čtyř LED projektorů, jejichž obrazy byly nakalibrovány tak, aby výsledný vjem vnímaných obrazů byl co nejlepší. Veškeré další technologie v budově jsou dále napojeny na centrální řídicí systém, který je plně pod kontrolou vzdálené správy s cílem maximálního zjednodušení práce obsluhy a maximálního komfortu návštěvníků.

Kromě expozice „Věda na kouli“ mohou návštěvníci navštívit i další nové interaktivní expozice. „Energie a náš svět“ návštěvníkům předvede energo dům a srozumitelně vysvětlí otázky obnovitelných neobnovitelných zdrojů energie a jejich spotřeby. V rámci výstavy „Boty a ponožky“ mohou návštěvníci navštívit kompletní obuvnickou dílnu s možností vyrobit si vlastní obuv a „Plnou parou vpřed!“ přibližuje fungování a využití parního stroje.

V rámci expozice byl připraven speciální obsah, který popisuje nejen jednotlivé exponáty, ale i zajímavá fakta pro danou část expozice. Návštěvníci se tak požadované informace dozví nejen prostřednictvím textů, fotografií, videí nebo filmů, ale své znalosti si mohou vyzkoušet i formou her. 

Při vstupu do expozice návštěvníky uvítá úvodní film o historii areálu, nápadem na jeho realizaci a vytvoření projektu Alternátor. V Domě spotřeby pak mohou návštěvníci shlédnout reportážní film o spotřebě energií. Film ukazuje, jaká zařízení máme k dispozici pro výrobu tepla, či spotřebu bytu nebo rodinného domu a porovnává pořizovací a provozní náklady v závislosti na zdroji energie. 

V rámci celé expozice jsou instalovány interaktivní grafické panely, na kterých se návštěvníci například dozví informace o strojích vystavených v expozici, může si prohlédnout jejich fotografie, dozví se zajímavé informace o parní turbíně, nebo to, jakým způsobem dokážeme využívat sluneční energii.

Navíc si prostřednictvím interaktivních grafických panelů může prověřit své znalosti. Sestavit svůj vlastní parní stroj nebo si vyzkoušet práci v přečerpávací elektrárně. 

Interaktivní mapa Třebíče pak návštěvníkům přibližujesystém dodávání energie do jednotlivých částí města.

Alternátor - Ekotechnické centrum Třebíč

Chcete podobné řešení?

Podobné reference