Interaktivní expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Interaktivita, oživení, zábava, vzdělávání, hry, kvízy, odpočinek, to vše najdou návštěvníci v expozici Rybářství v Národním zemědělském muzeu.

Moderní technologie, 3D, interaktivita, to vše se stále častěji stává nedílnou součástí našeho běžného života. Národní zemědělské muzeum reagovalo na tento trend dnešní moderní doby realizací nové interaktivní expozice Rybářství, ve které návštěvníci zažijí vše na vlastní kůži. Na 600 m2 se tak děti, dospělí, ale i odborná veřejnost  mohou zábavnou formou  seznámit s jedním z nejstarších způsobů obživy, který má v ČR dlouhou tradici, a tím je rybolov.

ZLATÝ VĚK RYBNÍKÁŘSTVÍ

V úvodní části expozice se návštěvníci seznámí s historií rybníkářství u nás. Mohou si poslechnout rozhovor Jakuba Krčína s Vilémem z Rožmberka, kteří v krčmě vedou rozhovor o plánech postavení rybníka nebo si nastudovat životopis kapra a dozvědět se tak, odkud k nám kapr vlastně "připlaval".  K dispozici je návštěvníkům také časová osa, na které se mohou snadno dozvědět požadované informace k době, která je zajímá. Zajímavým interaktivním exponátem je model rybniční soustavy, který ukazuje, jak funguje rybniční soustava Zlatá stoka na Třeboňsku. Návštěvníci si mohou sami namodelovat napouštění nebo vypouštění daného rybníka a sledovat tak, ze kterých stok se daný rybník napouští. 

POZNEJTE ŽIVOT POD VODNÍ HLADINOU

Návštěvníci mohou suchou nohou vstoupit pod vodní hladinu a seznámit se s životem pod vodou. Proti sobě zde stojí a vzájemně se doplňují akvária s živými rybami a akvária s virtuálními rybami. Atmosféra prostoru je podtržena projekcí vodní hladiny, kterou má návštěvník přímo nad sebou. 

ČAS NA HRANÍ

Na molu si mohou návštěvníci vyzkoušet rybářské oblečení, posedět si na rybářské židličce a dívat se na vodní hladinu. Vodní hladina je realizovaná prostřednictvím Gobo projektorů, které umožňují reálné ztvárnění pohybující se vodní hladiny a plynoucí vody.  Pro děti je v této části připravený koutek s klouzačkou a balonky, interaktivní hry a kvízy a mohou si porovnat svou váhu a výšku s vybranými rybami. Vše je doplněno scenérií interaktivní řeky.

VĚDECKÁ LABORATOŘ

Ve vědecké laboratoři si mohou návštěvníci vyzkoušet zjistit věk ryby podle šupiny, kterou umístí pod mikroskop, který je propojený s integrovaným grafickým panelem, na kterém se zobrazí šupina a podrobný popis. Také si mohou otestovat virtuálního raka, který je nejdokonalejším čidlem pro zjištění čistoty vody. 

TŘEBOŇSKO, RÁJ RYBNÍKŮ

Návštěvníky uchvátí krásné zákoutí fauny a flory, doprovázené reálnými zvuky zvířat a ptactva. Vše je doplněno atmosférou střídání dne a noci. 

Expozice věnovaná rybářství a rybníkářství popisuje nejen historii rybníkářství u nás, ale i rybářství jako potravinový fenomén. V rámci expozice se mohou návštěvníci seznámit s anatomií kapra a jeho porcováním nebo si přečíst zajímavé recepty, nejen na vánoční stůl.

VÝLOV RYBNÍKA

Mezi dominantní prvky expozice zajisté patří film o výlovu rybnika, na pozadí diorámatu výlovu rybníka. 

Autor expozice: "M plus" spol. s r.o.
Integrátor audiovizuálního řešení a tvorba obsahů: AV MEDIA, a.s.

Reportáže z expozice

Expozice rybářství v Národním zemědělském muzeu

Expozice Rybářství slavnostní otevření

Interaktivní expozice Rybářství NZM

Chcete podobné řešení?

Podobné reference