< Zpět

Vlastivědné muzeum Olomouc

Nově zrekonstruované expozice nabízí návštěvníkům nevšední zážitek. Nová historická expozice vypráví příběh patnácti století města Olomouce.

PICT86227
PICT86225
PICT86226
PICT86236
PICT86242
PICT86264
PICT86287
Vlastivědné muzeum Olomouc logo

Vlastivědné muzeum Olomouc

V současné době má Vlastivědné muzeum v Olomouci, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj, přes 1 000 000 sbírkových předmětů a z hlediska rozsahu své sbírky se řadí mezi největší muzea v České republice. Povahou sbírkového fondu v oblasti společenských i přírodních věd pokrývá nejen střední Moravu, ale i širší území s přesahy do zahraničí. Vydává periodikum Zprávy Vlastivědného muzea v Olomouci, které v roce 1951 nahradilo Časopis Vlasteneckého spolku musejního.

Rok realizace: 2014
Kategorie: Kultura

Oživení expozice

Projekt měl za úkol „oživit“ a „vyprávět“ příběh nových expozic a přinést tak návštěvníkům novou interaktivní expozici, která bude hravá, poučná a přijdou si v ní na své návštěvníci každé věkové kategorie. V projektu bylo použito několik audiovizuálních řešení, které měly za úkol splnit očekávání zákazníka a následně návštěvníků expozice. Hlavní otázkou, kterou jsme si položili, bylo, co návštěvník od návštěvy expozice očekává?

Expozice je pro návštěvníka zdrojem informací

Pro vyhledávání podrobných informací nad rámec vystavených exponátů byly v expozici umístěny interaktivní dotykové panely, které velmi intuitivním způsobem navedou návštěvníky přímo k požadované informaci. Návštěvník se chce cítit dobře a chce strávit příjemný čas s rodinou a přáteli.

Důležitá je atmosféra celé expozice

V expozici na návštěvníky čeká mnoho vizuálních i zvukových vjemů, které jsou řešeny pomocí speciálních projekcí a ozvučení. Pro ozvučení jsou použity úzce směrové reproduktory, které zaručují ozvučení jen pro vybraný exponát nebo dioráma.

Interaktivita na každém kroku

Pro zpestření vizuálního zážitku je v části Přírodověda navržen interaktivní rybník, který dovoluje pomocí prutu chytání virtuálních ryb. Písař je dominantou Expozice historie Pro expozici historie je využit tzv Pepper's Ghost Effect, kdy je přes polopropustnou plochu promítán obraz který se v konečné podobě projevuje, jako holografická projekce.

Autorkou scénáře expozice ve Vlastivědném muzeu v Olomouci je doktorka Kateřina Soukupová ze společnosti M PLUS

Potřebujete poradit?
Odebírat novinky Kontaktujte nás

Kontaktovat praha@avmedia.cz