Klárin lis - skutečný příběh o slzách, štěstí a víně

Nová zážitková expozice v Malokarpatském muzeu

Silný emotivní příběh prožijete od první minuty se zatajeným dechem. Malokarpatské muzeum je unikátní především tím, že se může pochlubit největší sbírkou vinařských lisů v Evropě. Nová expozice se nachází v prostorách ze 17. století a klade si za cíl oslovit a nadchnout návštěvníky a seznámit je nejen s tradicí vinařství, ale především s životním příběhem vinaře Josefa Janáče (role se skvěle zhostil slovenský herec Marko Igonda), který se dokázal postavit nepřízni osudu a našel svoje štěstí. Na této cestě mu pomohla jeho dcera Klárka a tesař Leonard Dobšovič, který pro něj zhotovil unikátní lis, který je součástí sbírky. 

Na počátku spolupráce s Malokarpatským muzeem jsme si položili otázku, jak poutavě seznámit návštěvníky s největší evropskou sbírkou vinařských lisů? A protože každý exponát má za sebou dlouhou "životní" etapu, která sebou přináší příběhy, věděli jsme, že právě příběh  bude základem pro oživení expozice Klárin lis. Velkolepé ztvárnění životního osudu Josefa Janáče slovenským hercem Markem Igondou je pro expozici stěžejní. Příběh a herecký výkon Marka Igondy je doplněn velkolepou audiovizuální projekcí v životní velikosti. Atmosféru prostoru dotváří světelný design expozičního prostoru a drobné detaily, jako je například lucerna, která světelně reaguje na vyprávěný příběh. 

Jsme rádi, že jsme byli u tohoto jedinečného muzejního počinu, který se právem může řadit mezi evropskou elitu. 

Slavnostní otevření nové expozice proběhlo 20. března 2023 v Malokarpatském muzeu v Pezinku (MMP), které je v kompetenci Bratislavského samosprávného kraje (BSK). 

"To, co  jsme zatím zažili  v  Londýně nebo New Yorku, najdete v Pezinku. Muzeum Malé Karpatské župy  je moderní, multimediální, zvukově  atraktivní a můžete si osahat  exponáty.   Určitě to není klasické muzeum, které známe. Je věnováno vinařství a vinařství  našeho regionu a nudit se  v něm rozhodně  nebudete, protože  expozice vám vyrazí dech," vysvětlil předseda BSK Juraj Droba.  

"Snažíme se touto formou  prezentace  ukázat, že moderní výstava může být skutečným divadlem historie a  zážitkem, o   kterém  si návštěvníci rádi popovídají. Použité multimediální technologie  ukazují, že za každým vystaveným objektem stojí konkrétní osoby a jejich osudy. Poznáváme tak  svou minulost a prezentujeme ji novou, ale stále autentickou formou," uvedl Martin Hrubala, ředitel  MMP. 

Reportáž ze slavnostního otevření

Martin Hrubala, ředitel Malokarpatského muzea

Dle slov Martina Hrubaly, ředitele Malokarpatského muzea se muzeum touto formou snaží ukázat, že moderní expozice může být skutečným zážitkem a obrazem dějin, který návštěvníky zaujme. Audiovizuální řešení pomáhá oživit vystavené exponáty, které jsou neodmyslitelně spjaty s konkrétními osobami a jejich osudy. Touto cestou můžeme poznat naší minulost a prezentovat ji novým, ale stále autentickým způsobem. 

Podobné reference