Košický národní poklad

AV MEDIA byla vyzvána architektonickým studiem Dluhý k tomu, aby pomocí multimediálních technologií zpřístupnila tenhle mimořádně významný poklad veřejnosti.

AV MEDIA byla vyzvána architektonickým studiem Dluhý, který zpracovává kompletně novou podobu expozice Košického národního pokladu k tomu, aby pomocí multimediálních technologií zpřístupnila tenhle mimořádně významný poklad veřejnosti. Do té doby byl Košický poklad vystavován pouze v podobě jednotlivých mincí, kterých je v dnešní době 2920, pod trezorovými vitrínami se speciálním osvětlením. Mince mají většinou průměr okolo 2 cm, jsou ražené a krásné, ale jejich krása vyplyne až z úplného zvětšení, což klasické vitríny nedokážou zprostředkovat. Z toho důvodu bylo rozhodnuto, že ke zpřístupnění zlatých mincí dojde pomocí technologie Deep Zoom, kterou navrhla AV MEDIA. Tato technologie umožňuje 100-1000 násobné zvětšení jakéhokoliv detailu exponátu. Mince byly muzeem nasnímány tak, aby bylo možné zvětšit jejich velikost až na 30-40 cm v reálné velikosti, tedy dosáhnout více než 10 násobného zvětšení každé mince. Naskenovat všech téměř 3000 mincí z obou stran znamenalo získat 6000 obrazů ve vysokém rozlišení, které v konečném důsledku vygenerovaly 29 Gpixelů dat, které bylo potřeba v reálném čase zobrazit návštěvníkovi. Pro prezentaci pomocí technologie DeepZoom byly zvoleny interaktivní displeje na výšku, kde si může návštěvník vyhledávat jednotlivé segmenty mincí, zvětšovat si je do velké velikosti a získávat o každé jednotlivé minci různé detaily. Každý návštěvník tedy může konfrontovat nejen vlastní mince a celý poklad jako takový, ale může se opravdu detailně přesvědčit o vzácnosti každé jednotlivé mince.

Komplexní řešení od AV MEDIA v netradičním prostoru

Vedle mincí je pro návštěvníky vystaven i zlatý řetěz a medaile. V galerii obrazů, která je doplněná o interaktivní hříčky, návštěvník snadno pochopí, kdo a proč jednotlivé medaile nosil. Jednalo se především o ty největší panovníky, tudíž je vzácnost medailí neoddiskutovatelná. Celkově je člověk, který vstoupí do expozice doslova vtažen do doby, a to zejména díky unikátní světelné atmosféře, kdy je nasvícená prakticky každá mince. Expozice byla velmi náročná, i co se týče instalace, jelikož je umístěna v trezorové místnosti košického muzea, kam byl přístup velmi komplikovaný a složitý. Řešení, které AV MEDIA pro tuto expozici vyrobila, bylo ušito přímo na míru košické expozice. DeepZoom technologie je kompletně naprogramována a upravena do serverového řešení, kde slouží k prezentaci naprosto unikátního rozsahu obrazových dat, který navíc může muzeum v průběhu let doplňovat.

Chcete podobné řešení?

Podobné reference