Zetor Gallery v Brně: Muzeum a školicí centrum

Jeden z neúspěšnějších, původně českých, výrobců Zetor se rozhodl otevřít svou vlastní Galerii Zetor, která slouží nejen jako muzeum, ale i jako obchodní nástroj.

Prostor pro galerii se nachází v čele hlavní výrobní haly továrny Zetor v Brně. Jedná se o moderně pojatý přístavek k továrnímu komplexu, který celkové oživuje industriální zástavbu celého areálu.

Vyzkoušejte si exponáty traktorů na vlastní kůži

Samotný interiér je moderně strohý a praktický, soustřeďuje se hlavně na „exponáty“, tj. na vše okolo traktorů Zetor. V úvodní části vestibulu čekají na návštěvníka reálné ukázky posledních modelů traktorů Zetor doplněné o kompletní elektronický katalog a emocionální videa. Úctyhodné rozměry traktorů (do rozměrné vstupní haly se vejdou „jen“ čtyři) uchvátí doslova každého. Na exponát je dovoleno „sahat“ a za asistence obsluhy je možné si do traktoru i sednout. Moderní expozice obsahuje v této části dotykový stůl, kde návštěvníci (ale i obchodní zástupci) mohou interaktivně „listovat“ aktuálními katalogovými listy jednotlivých modelů, prohlížet fotogalerii nebo videa s tématikou Zetoru. Při prohlížení vybraného katalogu se dokonce nasvětluje ten vystavený traktor, který je právě nalistován. Na pozadí traktorů se navíc zobrazuje emocionální video z výroby a provozu Zetoru.

Multidotykový stůl

Pokud chcete pochopit a doslova si blíže „osahat“ princip motoru, spojky a převodovky Zetor, tak k tomu slouží multidotykový stůl (tzv. MultiTaction) v zadní části dílny. Nejnovější technologie multidotykového stolu je jakýmsi velkým více-uživatelským „tabletem“. Moderní technologie stolu sleduje pomocí ukrytých 24 kamer nejen vaše prsty, ale dokáže dokonce rozpoznávat natočení vašich rukou a reaguje i na speciální značky, tzv. AR kódy. Zájemci jednoduše stačí pouze přiložit jeden z AR kódů (speciální značky umístěné poblíž stolu) na dotykový stůl a ihned se zobrazí příslušné téma. K dispozici jsou témata s označením 3D, ty vyvolávají interaktivní 3D modely součástí traktoru Zetor (motor, převodovku, spojku). 3D modely lze otáčet a zvětšovat je obvyklými gesty (podobně jako na tabletech typu iPad). Dalšími tématy jsou katalogy traktorů Zetor, nejrůznější videa nebo rozmanité obrazové galerie, které vám umožní obrazově nahlédnout na výrobu traktorů, přípojných zařízení, nejrůznějších „traktor show“ a krásných fotografií Zetoru. Ve fotografických albech lze listovat, zvětšovat je a natáčet.

Postranní LCD obrazovky zobrazují obchodní výsledky a reálie značky Zetor. Naprosto unikátní částí expozice je výstava historického vývoje traktorů Zetor, která navazuje na vstupní halu. K dispozici jsou různé varianty Zetoru a od toho nejstaršího až po velmi speciální modely (pásové aj.). Vedle fyzických exponátů návštěvník může doslova cestovat v čase. Na speciální dotykové obrazovce je k dispozici tzv. časová osa. Uživatel jednoduše posunuje časovou osou tam a zpět a na synchronní projekci se zobrazují aktuální video-materiály spojené s právě aktivním datem na časové ose. Jednotlivá videa vám předvedou nejen informace o Zetoru, ale uvedou vás i do kontextu vybraného historického období, které zpravidla značku nějakým způsobem ovlivňovalo.

Moderní galerie už dávno nejsou pasivním prostorem k prohlížení. I v galerii Zetor má návštěvník možnost aktivně pochopit principy ukryté pod pokličkou výjimečného technického vybavení traktorů Zetor. K tomuto účelu slouží horní patro galerie, tzv. „dílna“. Návštěvník má možnost vidět doslova „střeva“ motorů Zetor a pochopit tak hlavní výhody tohoto původního českého řešení. Vedle samotných „rozříznutých“ motorů je možné vidět kompletní „vhled“ do převodovky a spojky Zetoru. Výjimečnou vlastností moderních traktorů Zetor je nejen jejich vysoká spolehlivost a robustnost, ale zejména skvělý motor, který svůj výkon převádí na kola díky unikátnímu řešení spojky s reverzací a výkonné převodovky. Právě tyto komponenty jsou doslova „jádrem“ úspěchu značky Zetor.

Na závěr galerie vás čeká odpočinková zóna s projekcí obrázků Zetoru z celého světa. Galerie Zetor je dokonce vybavena víceúčelovými učebnami (jednacími místnostmi), které lze využít jak pro školení pracovníků, tak při návštěvně školní výpravy.

Galerie Zetor je ukázkou moderního přístupu výrobní firmy k propagaci značky a její tradice. Zetor má nejen reprezentativní prostor, který je zajímavý pro širokou veřejnost, ale celkově galerie slouží i jako prodejný nástroj pro interní účely obchodníků. Veškeré prezentace jsou nejen v českém jazyce, ale i v angličtině a v polštině. Celá galerie je oživena ambientním hudebním a zvukovým podkresem.

Společnost AV MEDIA dodávala nejen audiovizuální technologie pro Galerie Zetor, ale je i autorem původních programů pro interaktivní prvky (dotykové obrazovky, katalog, dotykový stůl). Vlastní koncept galerie vznikal jako týmová práce marketingového oddělení Zetor a agentur Propag, Aňo a Pixel Production. 

Chcete podobné řešení?

Podobné reference