O Jizerské 50 bez diváků

Již tradiční závod v běhu na lyžích se každoročně běží na trati dlouhé přibližně 50 km vedoucí Jizerskými horami.

Letos kvůli opatřením zely prostory prázdnotou a na startovní čáře, jindy plné davů fanoušků, postupně startovali pouze profesionální závodníci. Přinášíme vám rozhovor, který vznikl těsně po akci a který nastíní, jak letošní ročník vnímal Ondřej Brouček Head of Production ze společnosti RAUL.

Ondřej Brouček pracuje v segmentu sportovních eventů již 15 let a na Jizerské 50 ho nejvíce baví různorodost akce a nestandardní podmínky při přípravě akce.

„Kolik lidí vlastně běželo minulý rok? Pro mě osobně, to byl poslední živý event, kterého jsem se zúčastnila před prvním takzvaným lockdownem.“

„Bylo přihlášeno 8141 běžců, což bylo historicky nejvíc. Vlastně jsme v té době COVID-19 ještě neřešili, bylo to něco dalekého v Číně.“

„Kdy jste začínal plánovat Jizerskou 50 pro tento rok?“

„Jizerskou 50 řešíme celoročně, po samotné akci dořešíme fakutrace, vyúčtování, reportingy a hned začíná organizace Běhej Lesy Jizerská, která je na přelomu srpna a září. Potom se už soustředíme jenom na Padesátku.“

„Při organizaci se hodně změnily restrikce a pravidla pro pořádání hromadných akcí. Jak jste se s tím vypořádali?“

„Organizační level byl tento rok o hodně vyšší. Velmi jsme se inspirovali v zahraničí, kde se s tímto typem sportovních akcí vypořádali. Nejhorší byly stále měnící se podmínky v České republice a adaptace na ně. V prosinci, když už se přihlásilo tisíce lidí a situace se akorát zhoršila, jsme se po jednání s Ministerstvem zdravotnictví rozhodli stopnout registraci pro hobby závodníky. Kvůli této skupině pravidelných hobby závodníku jsme přišli s nápadem prodloužit celou Jizerskou 50 na 9 dní - tzv. Open track, závod by byl pro 5 8 000 běžců, kteří by jednotlivě odstartovali podle časových slotů. Byla to ta nejbezpečnější varianta, co jen šla vymyslet. Návrh na hobby závod nám zamítli a od Ministerstva zdravotnictví jsme dostali výjimku jen na Elitní závod, která se běží v rámci Visma Ski Classics.“

„Poslední změny nastaly dva týdny před akcí. Jaké?“

„Když se podíváme na Elitní závod, tak jsme řešili neustále měnící se podmínky z hlediska cestování. Jedna z největších organizačních potíží byla, aby se vůbec zahraniční týmy dostaly do České republiky, protože v neděli před Jizerskou vznikly zákazy vycestování do České republiky v mnoha státech. Z některých zemí se sem nedalo prakticky legálně dostat bez pětidenní karantény a negativního testu. Tato pravidla se měnila vlastně neustále, a díky tomu místo 190 profesionálních závodníků běželo jen 100.

Po technické stránce bylo na Open Track vše připravené. Pro hobby závody byly vymyšlené hodinové sloty, závodníci si při registraci vybrali konkrétní hodiny, ve kterém by startovali a potom jim byl předělený přesný čas po 40 sekundách. K navigaci účastníku závodu by pomohly LED totemy s naprogramovaným odpočítáváním času a další zobrazovače pro celý areál, které by sloužily hlavně pro informační účely. Bohužel to nešlo ani takto.“

„Měla jsem možnost se tam tento rok podívat a porovnat s minulým rokem. Bylo to takové smutné. Jizerská 50 má takovou svou vlastní silnou skupinu fanoušků, jak oni reagovali na to, že se pro ně závod zrušil?“

„Na sociální sítích jsme zaznamenali spoustu reakcí. Byla to taková směs, jednak zmar, jednak velký smutek. Překvapilo mě i nepochopení některých lidí, nerozuměli tomu, proč se závod ruší. Primárně to bylo ale zklamání, což bylo naprosto pochopitelné, protože Jizerská 50 se jezdí i v rámci memoriálu Expedice Peru 1970. Přímo v názvu máme motto „Můj osobní závod“ každý běžec má na závodě svůj vlastní cíl. Někdo chce jezdit, aby porazil kamaráda, někdo chce vyhrát, někdo si chce vyjet, aby si zajistil místo v klubu mistrů Jizerské 50, což znamená, že se běžec zúčastnil minimálně 30 závodů 50 km trati Jizerské 50. Na variantu devítidenní verze Jizerské jsme dostali spíše negativní feedback, protože by chyběla ta atmosféra skupinového startování.“

„Co všechno bylo potřeba zohlednit v rámci no-covid pravidel, aby Jizerská 50 mohla proběhnout alespoň pro profesionální běžce?“

„Vytvořili jsme covid protokol – soupis přísných pravidel a naším hlavním cílem bylo vytvoření takové jakoby bubliny Jizerské 50. Areál byl celý oplocený a měl pouze jeden vstup. Interně jsme zavedli pravidlo častého testování a měli jsme připravený i záložní tým. Před závodem musel mít každý, kdo vstupoval do areálu, negativní PCR test, ať už to byl běžec, nebo moderátor. Inspirovali jsme se dalšími závody v rámci seriálu SkiClassics - například švýcarským závodem La Diagonela a měli jsme na akci vlastního COVID manažera se zkušeností z Mistrovství Evropy V centru Bedřichova jsme měli pronajaté parkoviště, kde jsme postavili mobilní kanceláře pro registrace a místo na testování. Lidé s negativním PCR testem dostali pásek, při vstupu do areálu jim byla změřena teplota a museli odevzdat selfreporty hygienické stanici. Vše bylo do detailu připravené a společně s hygienou jsme byli připraveni i na variantu, kdyby někomu vyšel pozitivní test byla připravená sanitka, která by odvezla dotyčného přímo do karantény. Naštěstí jsme ji nemuseli využít. V rámci nedělního závodu jsme ve spolupráci s policií uzavřeli Bedřichov a částečně hlídali trasu. I proto jsme se rozhodli uspořádat závod hodinu dříve než standardně, aby kolem trasy bylo co nejméně lidí. V záloze byly i policejní čtyřkolky, což nebývá běžné.“

„O Jizerskou 50 se už víc jak deset let stará za náš tým David Kramer. Jak byste tuto spolupráci za uběhlých 10 let vyhodnotil?“

„S Davidem se znám už několik let a spolupráce probíhá na velice profesionální úrovni. Vždy vyřešil jakýkoliv problém či složitou situaci, s kontejnerem už několikrát nastaly problémy a musel přijet bagr nebo rolba, aby vytáhl zapadlý kamión ze sněhu nebo aby se kontejner dostal, kam je potřeba. Jsem rád, že díky spolupráci s Livebros konečně naplno využíváme potenciál té velké zobrazovací plochy, kterou díky kontejneru každý rok máme.“

S Ondřejem jsme se shodli, že tento rok byla za historie závodu ta nejsmutnější Jizerská.

„Těším se až areál bude příští rok zase plný lidí ze 30 zemí a virtuální závod bude jen vedlejší program.“

Děkujeme za rozhovor Ondřeji a těšíme se spolu s Vámi!

oneAVteam jezdí na Jizerskou 50 už 7 let. Do areálu Bedřichovského stadionu jsme tento rok dodali náš BDF LED kontejner, který sloužil jako informativní plocha pro závodníky a organizační tým během závodů. Mimo závodu byla velká zobrazovací plocha kontejneru použita pro reklamní účely. K LED kontejneru jsme dodali režii pro odbavení LED.