< Zpět

Science on a Sphere v plzeňské Techmanii

Projekt Science on a Sphere patří mezi nejpozoruhodnější inovace v oblasti vzdělávání. Obsah je k dispozici široké veřejnosti.

PICT104173_1
PICT104194
PICT104181
PICT104195
Techmania Science Center Plzeň logo

Techmania Science Center Plzeň

Plzeňské science center Techmania je v České republice ojedinělým projektem, experimentální stanicí pro zvídavé, která představuje ideální syntézu mezi platformou neformálního vzdělávání a populární turistickou destinací. Cílem Techmanie je napomáhat veřejnosti, zejména žákům, studentům a rodinám s dětmi nacházet a rozvíjet osobní vztah k vědě a technice a v obecné rovině objevovat možnosti lidského poznání. Techmania Science Center vytváří ucelený městský areál věnovaný popularizaci vědeckých a technických témat. Nachází na téměř 30 000 m2 a jeho součástí je i první 3D Planetárium v ČR. Science center systematicky nabízí stálé i putovní expozice, jejichž doménou je interaktivnost. Fyzika, chemie, matematika, astronomie či biologie jsou též častými tématy populárně-vzdělávacích show či workshopů. 

Rok realizace: 2015
Kategorie: Kultura

Techmania v Plzni, se může jako první v České republice pochlubit unikátní technologií, Science On a Sphere. Jedná se o projekci na kulovou plochu, která má průměr 1,7 m a využívá data od amerického Národního úřadu pro výzkum atmosféry a oceánů, NOAA. Díky nim vznikají komponované pořady, které zapadají do školních vzdělávacích programů. 

Projekt Science on a Sphere neboli „Věda na kouli“ je interaktivní expozice, která je pro návštěvníky zajímavá nejen po stránce technologické a wow efektu, ale především po stránce obsahové. Sférické výsledky, týkající se měření nejrůznějších jevů na celé zeměkouli, se prezentují na fyzické kulové projekční ploše znázorňující Zemi, kterou je možné přirozeným způsobem obcházet, zkoumat, prohlížet a ovládat. Po celém světě tak vznikají jakási sférická kina, která mají široké uplatnění.

Video Science on a Sphere, zdroj Youtube kanál

V tuzemsku si projektu všimla společnost AV MEDIA, která již na několika místech prototyp SoS projektu předvedla. Na základě této aktivity se o slovo hlásí zejména planetária a vědecké parky. Jako nejpružnější se ukázali právě představitelé plzeňské Techmanie, kde se tento projekt uchytil a nová expozice s touto speciální technologií byla otevřena 4. listopadu 2013. Celé planetárium je stejně jako centrum Techmanie zaměřené především na osobní zapojení návštěvníka do hry. Na interaktivních dotykových displejích si mohou návštěvníci sami zvolit film, který si chtějí na projekční kouli promítat.

Projekt Science on a Sphere využívá nové trendy v technologiích a láká návštěvníky na interaktivní expozici, kterou si mohou nejen prohlédnout, ale také ovládat. Digitální technologie jsou proto velkým přínosem v oblasti expozic muzeí a galerií.

Více o programu naleznete na webových stránkách Techmanie

Potřebujete poradit?
Odebírat novinky Kontaktujte nás

Kontaktovat praha@avmedia.cz