FED Cup 2015

Česká republika získala počtvrté během pěti let titul vítězek tenisového Fed Cupu 2015, který proběhl v listopadu v pražské O2 Aréně.

Vyprodaná hala zažila víkend plný dramatických tenisových utkání proti silnému ruskému týmu. Společnost Robe lighting byla u tohoto úspěchu nejen jako jeden z hlavních partnerů českého tenisového týmu, ale také jako dodavatel světlené techniky.

Efektová světla Robe byla použita především pro velmi živou a spektakulární show při slavnostním zahájení, navrženou Milanem “Mejlou” Froňkem z firmy Lightneq, která všechny připravila na spoustu vzrušení na tenisovém kurtu, které následovalo.

Společnost AV MEDIA se postarala o projektovou koordinaci a technickou podporu celé akce. Hlavním projektovým manažerem byl Filip Klein, který měl na starosti tým, který nainstaloval světelnou techniku v O2 Areně.

Nejnovější technologie Robe rozzářily O2 Arenu

Milan navrhl vysoce působivé scénické osvětlení pro řadu dalších špičkových sportovních událostí, včetně Mistrovství světa v ledním hokeji, které se konalo v květnu v České republice, instalace olympijského parku v Soči na Letné v Praze v průběhu zimních olympijských her v Soči v roce 2014 a oceněného Českého domu během olympijských her v Londýně v roce 2012. Pro finále FED Cupu měl Milan k dispozici nejnovější technologii Robe, především 26 BMFLs Blade a Spotů; 16 LEDBeam 1000; 12 Pointe; a dále novinku na trhu Strobe v počtu 10 kusů; a premiérově Robe Square. Dalšími produkty byly 4 CitySkape Xtreme a 2 CycFX8s.

Osvětlení bylo instalováno v O2 Aréně na čtyřech konstrukcích po obvodu centrální multimediální kostky s LED displejem. Pro slavnostní zahájení se osvětlení spustilo pod úroveň kostky a během hry se zvedlo zase nad ni.

Zahajovací světelná show trvala necelé 2 minuty a hvězdami se staly BMFL Blade, které Milan použil pro “mapování” hrací plochy tenisového kurtu. Ořezové klapky sloužili pro vymezení čar kurtu anebo hracích segmentů.

Hra světel a animace počítačové hry

Díky své preciznosti byla také tato funkce použita pro vytvoření animace počítačové hry, kdy si dva BMFL Blade zahrály světelný tenis s míčkem vytvořeným projekcí světla Robe Pointe. Toto mělo u publika velký úspěch jako kreativní vsuvka do velmi vkusného světelného designu a zároveň velmi dobře zapadla do celkového kontextu. S tímto nápadem přišel Petr Kolmačka ze společnosti Robe lighting.

Mezi další prvky show patřily proměny třech barev vytvářejících českou a ruskou vlajku v kombinaci se stroboskopickými efekty a duhovými barvami na tenisovém kurtu, které symbolizovaly mír a toleranci.

Zbývající světla byla použita pro doplnění osvětlení během zahajovacího ceremoniálu na hrací ploše a v hledišti, což dokonale dokreslilo celou atmosféru. Kromě slavnostního zahájení byla světlená technika použita ke zvýšení napětí při příchodu jednotlivých týmů. Během přestávek ve hře osvětlovala některá světla části hlediště a na hrací plochu byla pomocí upravených gobo projektorů promítána loga Mezinárodní tenisové federace (ITF) a soutěže Fed Cup společně se jmény jednotlivých hráček.

Náročná instalace, skvělá show!

Světelná technika byla v O2 Aréně instalována dva dny před finále a pro samotné programování světel byla vymezena jen noc před akcí a pár chvil mezi tréninky jednotlivých týmů. Zvuková stopa pro světelnou show byla předem daná a na samotnou kreativní práci bylo relativně málo prostoru. Milan díky excelentní znalosti ovládacích pultů grandMA2 vytvořil opravdu zajímavou podívanou ve velmi krátkém čase.

Světelná show odpovídala vysoké kvalitě tenisu, který se hrál po celý víkend – kdy výsledek celého utkání závisel na závěrečné nedělní čtyřhře, v níž Karolína Plíšková a Barbora Strýcová porazily ruský pár Anastasia Pavlyuchenková a Elena Vesnina … za bouřlivých a nadšených ovací domácích diváků!

Josef Valchář, generální ředitel firmy Robe uvedl: „Co říci více? Jsme všichni velmi hrdí, že jsme mohli podpořit tým českých tenistek skutečně světové úrovně a úžasný úspěch našeho týmu. Byla to čest být tady v Praze a stat se očitým svědkem skvělého finále“.

Foto: Lukáš Pelech

Chcete podobnou akci?

Podobné reference