< Zpět

Expozice Sexmisie ve vědecko-zábavním centru iQLANDIA v Liberci

Úkolem expozice Sexmisie je zajímavou a zároveň citlivou formou odpovědět na otázky, na které neznáte odpověď nebo se bojíte zeptat. Je jediná svého druhu v Evropě

PICT108528
PICT108497
PICT108489
PICT108500
PICT108524
PICT108521
PICT108523
PICT108485
PICT108488
PICT108526
iQLANDIA Science Center Liberec logo

iQLANDIA Science Center Liberec

První science centrum svého druhu v České republice – to je liberecký iQPARK. Inteligentní zábava pro malé i velké, hravé i hloubavé, kde si přijdou na své všichni, děti i rodiče! Stovky interaktivních exponátů na obrovské ploše čtyř podlaží mají jednoduché a intuitivní ovládání a pochopíte díky nim ty nejrůznější fyzikální, chemické či mechanické jevy.

Rok realizace: 2015
Kategorie: Kultura

Autorem expozice je společnost "M plus" spol. s r.o., Audiovizuální řešení a obsahy realizovala společnost AV MEDIA, a.s.

Nebojte se zeptat na to, co vás zajímá

Téma sexuality, pro někoho samozřejmost, pro jiného tabu. Expozice má za cíl přiblížit návštěvníkům téma sexuality cudným a zároveň zábavným způsobem. Jejím úkolem je odpovědět na otázky, na které neznáte odpověď nebo se bojíte zeptat. Expozice byla připravena ve spolupráci se sexuology a dětskými psychology a je dostupná dětem od 12 let nebo v doprovodu rodičů.

Interaktivní expozice, která vás zaujme

Přestože expozice řeší citlivé téma lidské sexuality, prostory jsou navrženy tak, aby se zde návštěvník cítil příjemně. Expozicí návštěvníka provází pan XY a paní XX. Centrem expozice je „matčino lůno“, které slouží jako relaxační odpočinková zóna. Při tlukotu matčina srdce mohou návštěvníci sledovat vznik života oplodněním vajíčka. Na „matčino lůno“ navazují vzájemně propojené sekce JÁ, MY, ONI a TABU, oživené moderními technologiemi, interaktivními exponáty, zajímavým architektonickým ztvárněním a samozřejmě obsahem, který byl pro danou expozici vytvořen.

Zdroj: Youtube kanál

Sekce JÁ a MY
Sekce JÁ vás provede vývojem jedince od narození až do dospělosti. Kromě působivého grafického ztvárnění expozice a zajímavých architektonických exponátů je v této části expozice několik interaktivních dotykových stolů s obsahem vytvořeným pro dané téma, které byly pro danou expozici navrženy tak, aby s ní splynuly a nenarušovaly její ráz. Zajímavým řešením je technologie eye tracker. Návštěvníci si mohou zábavnou formou vyzkoušet, kam se dívají, pokud se před nimi objeví žena v rouše Evině.

Sekce MY zkoumá především téma sexu. Na dotykových obrazovkách si návštěvníci mohou vyzkoušet erotogenní zóny žen a mužů. Lákadlem je interaktivní podlaha, kde je možné formou hry vyzkoušet účinnost antikoncepce. V této Informace lze získat velmi jednoduchou a zábavnou formou. Interaktivní podlaha přináší návštěvníkům spoustu zábavy. V této části expozice je rovněž ke zhlédnutí velmi emotivní film na téma homosexuality.

Sekce ONI a TABU
V sekci ONI se dozvíte, jak se na sex dívají různé národy, a sekce TABU odhaluje tabuizovaná témata. V závěru prohlídky expozice nechybí kvíz, kde si můžete vyzkoušet nabyté znalosti.

Jak vznikla myšlenka na realizaci expozice?
Kateřina Soukupová, M PLUS spol. s r.o.


Myšlenka na realizaci expozice na téma lidské sexuality napadla investora téměř na poslední chvíli. Zatímco o ostatní expozice se soutěžilo již během roku 2012, na expozici původně nazvanou ČLOVĚK II. – SEXMISE došlo až o rok později. O naší účasti v soutěži rozhodla jistá volnost zadání a téma samotné, tedy jeho výlučnost. Poté, co jsme zakázku v soutěži získali, byl první pocit spíše panika než radost: „Můžeme to v tak krátkém termínu zvládnout?“

Expozice získává reálné obrysy 
Ve spolupráci s arch. Turkem, kolegy z AV MEDIA a po konzultacích s odborníky z oboru sexuologie začala mít expozice obrysy a postupně i náplň. Její členění na části JÁ, MY, ONI a TABU dané zadavatelem zůstalo, vše ostatní, od architektonického řešení přes design až po výrazové prostředky, jimiž témata přibližujeme návštěvníkům, vznikalo nově. Výstavní prostor sálu ve 3. podlaží objektu rozčlenil architekt na vstup připomínající oblá ženská stehna. Ten vede návštěvníka do centrální oválné odpočinkové zóny, lůna, kde lze jen tak sedět, odpočívat a za zvuku tlukotu srdce pozorovat dění okolo. Formu prezentace témat jsme kombinovali tak, abychom v každé části nabídli návštěvníkovi trojrozměrné exponáty, výtvarně zpracované grafické plochy, interaktivní projekce, dotykové obrazovky, vážné vzdělávání i poznávání hrou. Jednotný grafický design lehce připomínající komiks dodává expozici vtip a přitažlivost. Spojovacím článkem všech oddílů a průvodci expozicí, objevujícími se na stěnách i obrazovkách, jsou postavičky pana XY a paní XX, kteří obsah zároveň glosují. Ti, kdo neradi čtou, mohou jen pasivně vnímat nebo mají možnost se alespoň aktivně zapojit do různých her a kvízů: zjistit, kam se lidé dívají nejčastěji pomocí tzv. eye tracker technologie, zahrát si hru na „antikoncepci“ (interaktivní projekce). Pro zadavatele iQLandia má kromě unikátnosti obsahu expozice ještě jednu přednost: od prvního dne provozu funguje a nedělá investorovi těžkou hlavu. Přejme si, aby to tak zůstalo i nadále.

Potřebujete poradit?
Odebírat novinky Kontaktujte nás

Kontaktovat praha@avmedia.cz