3D přenosy operací v rámci 61. výroční konference ČUS

V rámci 61. výroční konference České urologické společnosti (ČUS) proběhly živé přenosy operací ve 3D. AV MEDIA se postarala o kompletní technické zajištění přenosu.

Operace byly přenášeny z pracovišť Urologické kliniky FN Plzeň a Kliniky urologie a robotické chirurgie - Centra robotické chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem do místa konání konference - Clarion Congress hotelu v Olomouci.

Unikátní 3D operace

Díky vysoké kvalitě přenosu do kongresového sálu v Olomouci mohlo více než 300 odborníků sledovat přes 3D brýle stejný obraz jako operující lékaři. Komunikace byla zajištěna obousměrně a lékaři v sále tak mohli klást v průběhu operace dotazy na operatéra.

V Plzeňské nemocnici probíhala laparoskopická 3D operace pomocí technologie Olympus. V Ústí nad Labem proběhla 3D operace pomocí robotického systému daVinci Xi, který simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta. Lékař sedí u ovládací konzole, operační pole vidí pomocí stereoskopického zobrazovacího kanálu a pomocí joysticků ovládá nástroje v rukách robota.

AV MEDIA zabezpečila pomocí vlastní technologie přenos operací ve 3D s vysokým rozlišením FullHD. Díky tomu bylo možné výsledný obraz a zvuk sdílet pro více jak 300 účastníků při zachování velmi vysoké kvality. Výzvou bylo zachovat synchronizaci jak přenášeného obrazu pro levé a pravé oko, tak i komunikaci mezi jednotlivými lokacemi bez zpoždění způsobeného přenosem.

Partnerem přenosu byla společnost Cesnet, která poskytla propojení krajských nemocnic s kongresovým sálem v Olomouci.

Na reportáž České televize z operací se můžete podívat zde. (11:07-12:50)

Chcete podobnou akci?

Podobné reference