Nová budova ZŠ a MŠ Zličín – Technologie, Design, Výuka

Nový školní interiér plný nejmodernějších technologií s velkým důrazem na odborné učebny a multifunkční výuku. Nahlédněte do několika z nich a načerpejte inspiraci pro vaši školu.

28. srpna 2020 byla slavnostně otevřena nová budova základní školy na Zličíně. Škola v současné době pojme pět set čtyřicet žáků od prvních do devátých tříd a disponuje moderním vybavením. Ve škole se nachází celkem 18 tříd prvního a druhého stupně včetně stravování, družiny a sportovního zázemí. Objekt má i veškeré technické vybavení. Kromě jiného je zde řada speciálních učeben jako hudební, výtvarná, počítačová, jazyková nebo fyzikální.

ZŠ a MŠ Zličín - videoprohlídka školy

AVM_SYSTEMS_reference_reditelka_ZS_a_MS_Zlicin

Mgr. Vladimíra Šimáčková, Ředitelka ZŠ a MŠ Zličín

“Vždycky jsem byla přesvědčená, že nejen lidé, ale i estetická úroveň školy hraje velkou úlohu při vzdělávání. Chtěla jsem, aby se zde cítili dobře nejen žáci, ale i pedagogové a další zaměstnanci školy. Také jsem si říkala, že budujeme prostředí ne pro dalších 10 let, ale třeba i 50 nebo déle.

Inspiraci k zařízení a vybavení budovy jsem hledala na školách u nás i v zahraničí, například uspořádání počítačové učebny se mi jevilo nejefektivnější v Londýně, pracovní stoly výtvarné učebny žáků mě nejvíce oslovily ve Švédsku.

Samotná stavba čtyřpatrové budovy trvala téměř rok a půl. Teď, když je hotovo, mohu říci, že některé realizace vypadají ve skutečnosti ještě lépe, než jsem si představovala. Prodloužené učebny prvních ročníků mají originální žákovské lavice, které se dají uspořádat do různých tvarů podle potřeb pedagoga. Za „Top“ učebny považuji jazykovou laboratoř, dílnu s robotikou, přírodovědnou a výtvarnou učebnu.“

Jazyková laboratoř

Pracovní místa pro 4 žáky umožňují práci ve skupinkách. Učitel na dálku ovládá pracovní stanice na elektrických výsuvech. Žáci využívají Robotel SmartClass pro výuku cizích jazyků a pomocí sluchátek s mikrofonem mezi sebou komunikují. Laboratoř tak výrazně podporuje komunikační dovednosti v cizím jazyce.

Počítačová učebna

Vzdušná, univerzální a flexibilní


Učebna je vybavena pohodlnými ergonomickými pracovišti s výškově nastavitelnými stoly a židlemi. Na stolech jsou monitory a klávesnice. A to je vše? Kde jsou počítače? Počítače All-In-One jsou součástí monitoru, proto je učebna zdánlivě bez počítačů. K čistotě interiéru přispívá skryté vedení kabeláže a k maximální efektivitě výuky také interaktivní tabule.

V učebně robotiky a ploytechniky

děti rozvíjí svou tvořivost a logické myšlení.


Během výuky STEM mají žáci k dispozici počítač a robotickou stavebnici VEX, díky které si sestaví vlastního robota. Sami si ho naprogramují a následně ovládají pomocí dálkového ovládání. K tomu mají k dispozici herní pole na nízkých skříňkách. Na něm kromě úloh a projektů v rámci běžné výuky mohou trénovat na soutěž VEX Challenge. Nechybí ani další moderní obor – 3D/VR. Své místo zde mají i brýle ClassVR, vzdělávací systém navržený speciálně pro školní výuku, který využívá jak virtuální, tak rozšířenou realitu. Učebna robotiky je pak vybavená dílenskými stoly, které jsou vhodné jak pro samostatnou práci, tak pro práci ve skupinkách, a nezbytným vybavením pro „tradiční dílny“.

Kmenová učebna

pokaždé jinak.

Lavice pro jednoho žáka mají zaoblený asymetrický tvar, dají se snadno přemisťovat a sestavovat do různých kompozic. Učitel si tak třídu přizpůsobí potřebám konkrétní výuky. Část učebny tvoří herní kout s mobilními knihovnami a sedacími polštářky. Samozřejmě SMART interaktivní tabule jsou již standardem vybavení.

Víc než jen knihovna...

Vzdušný a otevřený prostor knihovny doslova vybízí k četbě a studiu. Chci si přečíst knihu? Stačí si ji vybrat z regálu nebo mobilní skříňky (tzv. book tower) a pohodlně se usadit na měkký sedací polštář. Pro studijní účely jsme do prostoru knihovny umístili mobilní lavice v různých oblých tvarech. Dají se sestavit do kruhu, vlny nebo jiného tvaru vhodného pro výuku malých skupin žáků. I zde najdeme interaktivní tabuli, která je využívána k prezentacím, např. pro rodiče či při různých akcích školy, ale především zde pravidelně probíhá výuka dětí s OMJ.

Chcete podobné řešení?

Podobné reference